Zdravý nemocný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdravý nemocný
AutorMolière
Původní názevLe Malade imaginaire
ZeměFrancie
Jazykfrancouzština
Žánrcomédie-ballet
Datum vydání1673
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdravý nemocný (Le Malade imaginaire) je divadelní hra (comédie-ballet) z roku 1673 o 3 jednáních, doplněná prologem a 3 mezihrami. Autorem je Jean-Baptiste Poquelin neboli Molière. Hudbu ke hře složil Marc-Antoine Charpentier, choreografii vytvořil Pierre Beauchamp. Byla to Molièrova poslední hra. Jakmile v hlavní roli Argana dohrál čtvrté představení této komedie,[1] omdlel, postihlo ho chrlení krve a ještě téhož večera zemřel.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hlavní hrdina se jmenuje Argan a je to chorobný hypochondr. Velmi obtěžuje své okolí a rodinu svými domněnkami o svých nemocech. Ale na druhou stranu je velice šetrný. Chce provdat svou starší dceru Angeliku za synovce svého lékaře Purgona Tomáše Diafoira. Ta má však vyhlédnutého jiného ženicha – Kleanta, učitele hudby.

Toinetta (služebná) ale má jistý nápad, který uskuteční. Převlékne se za doktora a Arganovi doporučí uříznout ruku a vypíchnout oko. Argan zjistí, že vůbec není a ani nebyl nemocen a Toinetta s ním a jeho bratrem Beraldem sehraje divadélko před jeho podlou ženou Belinou, která chce jenom jeho peníze. Argan dělá, že je mrtev a Toinetta ho oplakává na celý dům. Do ložnice vejde Belina, vynadá Toinettě, že pro toho starého dědka pláče. Snaží se Arganovi ukrást klíč od truhly s penězi a cennými papíry. V tom ji ale Argan chytne za ruku, ona zaječí a uteče. Argan si uvědomí, jaký byl blázen. Sehrají stejnou scénku ještě jednou, pro jeho dceru Angeliku. Hned jak se dozví, co se otci stalo, začne plakat a litovat všech hádek mezi nimi. Argan pookřeje a souhlasí se zasnoubením Angeliky s Kleantem, ale s podmínkou, že se Kleant musí stát lékařem.

Nakonec se v jeho domě koná slavnostní promoce, při které je Argan jmenován lékařem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁK, Otakar, ed. et al. Slovník spisovatelů. Francie, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko. 1. vyd. Praha: Odeon, 1966. 699 s. [Viz str. 457.]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

2. Divadelní soubor J.K.Tyl Josefův Důl, hrál tuto divadelní hru od 7.7.2012.