Zdravý nemocný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Zdravý nemocný (Le Malade imaginaire) je divadelní hra z roku 1673 o 3 jednáních, doplněná prologem a 3 mezihrami. Autorem je Jean-Baptiste Poquelin neboli Molière. Hudbu ke hře složil Marc-Antoine Charpentier, choreografii vytvořil Pierre Beauchamp. Byla to Molièrova poslední hra. Jakmile v hlavní roli Argana dohrál čtvrté představení této komedie,[1] omdlel, postihlo ho chrlení krve a ještě téhož večera zemřel.

Hlavní hrdina se jmenuje Argan a je to chorobný hypochondr. Velmi obtěžuje své okolí a rodiny svými domněnkami o svých nemocech. Ale na druhou stranu je velice šetrný. Chce provdat svou dceru Andělu za synovce svého lékaře Purgona Tomáše Diafoira. Ta má však vyhlédnutého jiného ženicha – Kleanta, učitele hudby.

Tonička (služebná) ale má jistý nápad, který uskuteční. Převlékne se za doktora a Arganovi doporučí uříznout ruku a vypíchnout oko. Argan zjistí, že vůbec není a ani nebyl nemocen a Tonička s ním sehraje divadélko před jeho podlou ženou, která chce jenom jeho peníze. Argan si uvědomí, jaký byl blázen a souhlasí se zasnoubením Anděly s Kleantem, ale s podmínkou, že se Kleantes musí stát lékařem.

Nakonec se v jeho domě koná slavnostní promoce, při které je Argan jmenován lékařem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁK, Otakar, ed. et al. Slovník spisovatelů. Francie, Švýcarsko, Belgie, Lucembursko. 1. vyd. Praha: Odeon, 1966. 699 s. [Viz str. 457.]