Přeskočit na obsah

Psyché (divadelní hra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Psyché
Základní informace
Žánrtragédie-ballet
SkladatelJean-Baptiste Lully
LibretistaMolière, Pierre CorneillePhilippe Quinault
Originální jazykfrancouzština
Premiéra17. ledna 1671
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psyché je tragédie-ballet od Molièra, kterou vytvořil ve spolupráci s Pierrem Corneillem, Philippem Quinaultem a J. B. Lullym, který vytvořil hudební interméda. Hra měla premiéru 17. ledna 1671. Molière zaznamenal s toutu hrou jeden ze svých největších životních úspěchů a jedná se o jednu z jeho nejlepších her.[1]

Vznik a první představení[editovat | editovat zdroj]

Hra vznikla jako reakce na touhu krále Ludvíka XIV. opět použít divadlo des Tuileries v Tuilerijském paláci. Jednalo se o luxusní divadlo, postavené pro Cavalliho operu Ercole amante (1662), které mohlo pojmout až 7 000 diváků. Jeviště však bylo příliš velké a celková akustika stavby byla špatná (a mluvený projev bylo proto hůře slyšet). Král si také přál, aby byly použity kulisy z Ercole amante, přinejmenším ty, které znázorňovaly Peklo.

Molière neměl čas psát celou hru, a proto si přizval ke spolupráci Pierre Corneilla a Phillippa Quinaulta. Sám napsal prolog, první dějství a začátek druhého a třetího dějství. Zbylé části sepsal Corneille a Quinault sepsal všechny veršované části, které byly následně zhudebněny Lullym. Text byl později adaptován Thomasem Corneillem jako libreto pro Lullyho novou operu Psyché)

Děj byl sepsán podle Proměn (příběh o Amorovi a Psyché) od Lucia Apuleia.

Premiéra se uskutečnila 17. ledna 1671. Celková finanční částka za hru se vyšplhala na 4000 livrů, což je v přepočtu asi 50 000 eur.[p 1]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jedná se v přepočtu na koruny asi o 1 372 500 Kč (k 9. červnu 2014).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Psyché (play) na anglické Wikipedii.

  1. The Corneille-Molière Case-Thesis Statement [online]. corneille-moliere.org [cit. 2015-06-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-08-13. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]