Zbožový vyhledávač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zbožový vyhledávač (též porovnávač cen, cenový srovnávač, srovnávač zboží, vyhledávač zboží) je web, který se specializuje na srovnání cen zboží z internetových obchodů. Slouží k vyhledávání nejvýhodnějších nabídek na trhu, nabízí ale i filtrování podle jiných parametrů, jako jsou například rozměry, značka produktu, cena dopravy nebo aktuální dostupnost zboží. V českém prostředí působí například srovnávače Heureka.cz a Zboží.cz.

Pro zákazníky[editovat | editovat zdroj]

Zbožové vyhledávače jsou logickým důsledkem rozmachu on-line nakupování. Díky stále rostoucímu počtu e-shopů začalo být problematické orientovat se v jejich nabídce. Proto vznikly weby, které mají na starosti agregování údajů z jednotlivých e-shopů a vyhledávání zboží podle konkrétních zákazníkových požadavků.

V případě, že zákazník zamýšlí například nákup pračky, do srovnávače zadá potřebné parametry a ten mu vyhledá nabídky všech zohledňovaných e-shopů, které těmto parametrům odpovídají. Nalezené nabídky si pak může zákazník nechat srovnat podle ceny, oblíbenosti atp. Zároveň zde najde uživatelské recenze, hodnocení jednotlivých obchodů, nákupní rádce a další přidané funkce.

Pro e-shopy[editovat | editovat zdroj]

Pro e-shopy jsou zbožové vyhledávače přínosem především z hlediska marketingu. Umístěním e-shopu na cenový srovnávač získává jeho provozovatel cílenou propagaci. E-shop se zobrazí zákazníkům, kteří reálně zvažují koupi právě jím nabízeného zboží.

Cílení a filtrování podle parametrů tedy logicky zvyšuje konverzi, která se na cenových srovnávačích obvykle pohybuje kolem 4–8 %.[zdroj?] E-shop platí srovnávači za proklik, tedy za skutečně přivedeného zákazníka. Zboží je do srovnávače nejčastěji exportováno pomocí XML [1] nebo CSV.

Některé eshopy nabízejí zákazníkům, kteří na něj přišly z cenového srovnávače, nižší ceny, než zákazníkům nakupujícím na eshopu přímo.[2] Podle ČOI se nejedná o diskriminaci ani tím eshop neporušuje žádnou povinnost, kterou má ČOI pod dozorem.[2]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MIKULÁŠKOVÁ, Petra; SEDLÁK, Miroslav. Jak vytvořit úspěšný a výdělečný internetový obchod. 1. vyd. Brno: Computer Press, 2015. 408 s. ISBN 978-80-251-4383-4. Kapitola Vyhledávače zboží, s. 168-219. (čeština) 
  • Popis XML - Srovname.cz - Srovnání cen zboží | Nakupte levněji. www.srovname.cz [online]. [cit. 2019-06-28]. Dostupné online. 
  • a b LANGEROVÁ, Jana. Na srovnávačích najdete nižší ceny než v e-shopech. Je to fér?. podnikatel.cz [online]. 22. 1. 2020. Dostupné online. ISSN 1802-8012.