Zabid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zabid
Světové dědictví UNESCO
Zabid flickr02.jpg
Smluvní stát JemenJemen Jemen
Souřadnice
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 611 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

Zabid (také Zebid) (arabsky: زبيد) je město v západním Jemenu. Je to jedno z nejstarších měst v Jemenu. V minulosti bylo opakovaně hlavním městem Jemenu a centrem arabského světa. Od roku 1993 je město na seznamu světového dědictví UNESCO.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v jihozápadním Jemenu na břehu vádí Zabid ve východním výběžku planiny Tihamah asi 16km od břehů Rudého moře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starodávné město Zabid bylo znovuzaloženo roku 819 či 820 Muhammadem ibn Ziyadem a v letech 819 (820)–1018 bylo sídelním městem Ziyadidské dynastie, která vládla rozsáhlým oblastem jihozápadní části Arabského poloostrova. V letech 10221158 byl Zabid sídelním městem Najahidské dynastie. Od 13. do 15. století byl hlavním městem Jemenu a díky významné univerzitě i centrem arabské vzdělanosti. V roce 1993 bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Od roku 2000 je v důsledku zhoršujícího se stavu historických budov na seznamu světového dědictví v ohrožení.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO kvůli své jedinečné obytné i vojenské architektuře. Mezi ostatními památkami vynikají

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]