Zabid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zabid
Světové dědictví UNESCO
Zabid flickr02.jpg
Smluvní stát Jemen Jemen
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, vi
Odkaz 611 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1993 (17. zasedání)

Zabid (také Zebid) (arabsky: زبيد) je město v západním Jemenu. Je to jedno z nejstarších měst v Jemenu. V minulosti bylo opakovaně hlavním městem Jemenu a centrem arabského světa. Od roku 1993 je město na seznamu světového dědictví UNESCO.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Město se nachází v jihozápadním Jemenu na břehu vádí Zabid ve východním výběžku planiny Tihamah asi 16km od břehů Rudého moře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Starodávné město Zabid bylo znovuzaloženo roku 819 či 820 Muhammadem ibn Ziyadem a v letech 819 (820)–1018 bylo sídelním městem Ziyadidské dynastie, která vládla rozsáhlým oblastem jihozápadní části Arabského poloostrova. V letech 10221158 byl Zabid sídelním městem Najahidské dynastie. Od 13. do 15. století byl hlavním městem Jemenu a díky významné univerzitě i centrem arabské vzdělanosti. V roce 1993 bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Od roku 2000 je v důsledku zhoršujícího se stavu historických budov na seznamu světového dědictví v ohrožení.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Město je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO kvůli své jedinečné obytné i vojenské architektuře. Mezi ostatními památkami vynikají

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]