Přeskočit na obsah

ZEM & VEK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
ZEM & VEK
Datum založeníkvěten 2013
Jazykslovenština
Periodicitaměsíčník
Počet stran132
Země původuSlovenskoSlovensko Slovensko
Klíčové osoby
VydavatelSofian, s.r.o
ŠéfredaktorTibor Rostás
Odkazy
ISSN1339-2360
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ZEM & VEK[1] (uváděn také jako Zem & Vek nebo Zem a Vek) je slovenský magazín publikující konspirace[2] a dezinformace.[3]

Je vydáván měsíčně[1] a má i svůj zpravodajský portál. Prohlašuje se za „alternativní médium bez reklamy“. Časopis i jeho šéfredaktor Tibor Rostás jsou opakovaně kritizováni za šíření konspiračních teorií, ruské propagandy, faktografického zavádění, nekorektního nakládání se zdroji, ale i podprahového nabádání k nenávisti vůči menšinám.[4][5][6] V říjnu 2019 byl T. Rostás obžalován ze šíření extremistických materiálů v souběhu s přečinem hanobení národa, rasy a přesvědčení a přečinu podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti. Byl odsouzen k peněžitému trestu.[7]

Za zrodem projektu stáli T. Rostás (vystupující pod pseudonymem Tibor Eliot Rostas), Ivan Galanský, Marián Benka a Dušan Budzák. K dalším pravidelným autorům časopisu patří Patrik Svoboda, Juraj Pokorný, Peter Čalovka, Peter Staněk, Viktor Timura, Vladimír Liška, Jan Lakota a Milka Zimková. Aktivity média zahrnují i vystoupení a besedy v různých místech Slovenska.[8][9][10][11]

Projekt je podle vydavatelů financován jeho čtenáři. Příjmy má tedy z prodeje v novinových stáncích, předplatného, nákupů v elektronických obchodech a vstupného v divadle.[zdroj?] Byl však publikován rozhovor mezi Rostásem a Kuzněcovem (velvyslanec Ruska na Slovensku), kde jednali o jeho financování.[6][12]

V listopadu 2016 založili představitelé konspiračních redakcí ZEM & VEK, Slobodný vysielač, Hlavné správy, Medzičas a Dav Dva Asociáciu nezávislých médií (ANM), jejímž úkolem má být, mimo jiné, ochrana členů před útoky mainstreamových médií.

Podle komise Konspiratori.sk, kterou tvoří lidé z nevládních organizací, deníků (Deníku N, SME) a vydavatelství (Mafra Slovakia, Petit Press) je ZEM & VEK zařazen mezi konspirační média.[13]

Složení časopisu je stálé a lze jej rozdělit na dvě části: zpravodajství a alternativa. Časopis má dnes 132 stran z předchozích 128 a původních 120. Zpravodajství obsahuje sekce: Dymové signály, Ekonomika, Udalosti a súvislosti, Orbis pictus, Téma mesiaca, Rendez-vous, Propaganda, Déjà vu, Bez Masky, Pavučina, Korešpondenti, Tribúna. Alternativa obsahuje sekce: Neznámi hrdinovia, Expedícia archa, Alternative vita, Nájomní vrahovia, Herbár, Jeden deň, Príbehy zeme, Múzy, Mandragora.

Původně webová stránka sloužila pouze jako podpora časopisu a e-shop, později začala uveřejňovat vlastní články, které se z důvodu aktuálnosti a omezenosti místa nenacházejí v časopise.

Besedy přibyly k Zem & Vek později. Uskutečňují se převážně v knihovnách v různých krajských a okresních městech po celém Slovensku. V Ateliéru Babylon v Bratislavě probíhají vystoupení jednou měsíčně. K projektu přibyly jako jeho zatím poslední součást.

Z redakce postupně odešla řada jejích členů: Ivan Galanský, Ján Gas, Radoslav Chrzán, Anton Smataník, Ľubomír Huďo, Milan Pullman atd.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ZEM & VEK na slovenské Wikipedii.

 1. a b Zoznam periodickej tlače – Detail, evidenčné číslo EV4782/13 [online]. Dostupné online. 
 2. Fámy, konšpiračné teórie a dezinformácie očami spoločenských vied [online]. Dostupné online. 
 3. Dostupné online. 
 4. The Visegrad Countries and “Post-Truth” Who is Responsible for Delivering the Kremlin’s Narrative to the Czech Republic, Hungary, Slovakia and Poland? [online]. Dostupné online. 
 5. Russian Influence in Central Europe [online]. Dostupné online. 
 6. a b United We Stand, Divided We Fall: The Kremlin’s Leverage in the Visegrad Countries - CEID - Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. Rostas dostal za hanobenie národa, rasy a presvedčenia peňažný trest [online]. Dostupné online. 
 8. Zem a Vek tour [online]. Dostupné online. 
 9. Svet za oponou : Nová talkshow mesačníka Zem & Vek v Divadle Malá Scéna STU [online]. Dostupné online. 
 10. Videopozvánka na besedy s autogramiádou knihy Mlčanie II [online]. [cit. 2022-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-10-20. 
 11. Hľadáme priestory na besedy v Trnave, Malackách a Dunajskej Strede [online]. [cit. 2022-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-10-18. 
 12. Rozhovor dostupný na Youtube pod názvom: Rostás (ZEM A VEK) žiada ruského veľvyslanca o podporu na médium a politiku
 13. Zoznam stránok so sporným obsahom [online]. [cit. 2022-04-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-01-07.