Zámek Monte-Cristo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Château de Monte-Cristo

Zámek Monte-Cristo (francouzsky Château de Monte-Cristo) je zámek ve Francii. Nachází se v obci Le Port-Marly v departementu Yvelines. Zámek si nechal postavit francouzský spisovatel Alexandre Dumas starší. Stavba je od roku 1975 chráněná jako historická památka. V roce 1994 zde bylo otevřeno muzeum. Jeho název je odvozen od světoznámého Dumasova románu Hrabě Monte-Christo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek postavil v letech 18441847 architekt Hippolyte Durand na přání Alexandra Dumase. Součástí zámku je i zámecký park o rozloze 9 ha v anglickém stylu.

Po krachu Dumasova divadla byl Dumas z důvodu nedostatku peněz nucen prodat zámek již v roce 1848. Opuštěný zámek téměř zmizel v 60. letech 20. století kvůli plánům na novou výstavbu.

Zámek však byl zachráněn a renovován díky sponzorství marockého krále Hasana II., který financoval obnovu maurského salónu. Od roku 1994 je zámek zpřístupněn veřejnosti jako muzeum, které prezentuje život a dílo Alexandra Dumase. Muzeum vlastní a provozuje Syndikát Monte-Cristo, který založily sousední obce Le Port-Marly, Marly-le-Roi a Le Pecq.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Château de Monte-Cristo na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°53′8″ s. š., 2°6′12,5″ v. d.