Přeskočit na obsah

Záliv Josefa Bonaparta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Záliv Josefa Bonaparta
Satelitní snímek zálivu Josefa Bonaparta z NASA
Satelitní snímek zálivu Josefa Bonaparta z NASA
Šířkacca 320 km
Délka60 km
Rozlohacca 20 000 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekTimorské moře
Podřazené celkyCambridgeský záliv
SvětadílAustrálie
StátAustrálie
PřítokyKeep, Victoria
Map

Záliv Josefa Bonaparta (anglicky Joseph Bonaparte Gulf) je velký mořský záliv, který se zařezává do pobřeží australského Severního teritoria a spolkového státu Západní Austrálie. Je součástí Timorského moře. V roce 1803 jej takto pojmenoval francouzský objevitel a přírodovědec Nicolas Baudin[1] na počest Josefa Bonaparta, bratra Napoleona Bonaparta a neapolského krále (1806–1808), později krále španělského (1808–1813). Nejjižnější část tohoto zálivu nese název Cambridgeský záliv, což z ní činí záliv v zálivu.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na území Severního teritoria se do zálivu vlévají řeky Keep a Victoria, řeka Keep poblíž hranice dělící Severní teritorium a Západní Austrálii.

Do Cambridgeského zálivu, který leží na území Západní Austrálie, se vlévají řeky Ord, Pentecost, Durack, King a Forrest a vytvářejí tak ústí typu estuár.

V jihovýchodní části zálivu, mezi ústími řek Keep a Victoria se na ploše 1391 km2 rozkládá významné ptačí území Legune (Joseph Bonaparte Bay) Important Bird Area,[2] které tvoří převážně wattové pobřeží, jsou tam však i sladkovodní bažiny s vegetací šáchorovitých, sezonní travnaté marše či plochy s mangrovy.

Podloží celého zálivu tvoří velká Bonapartova pánev, což je sedimentární pánev pojmenovaná podle zálivu, která zasahuje značnou část Timorského moře a obsahuje několik funkčních a slibných ropných polí.

Tradičním vlastníkem oblastí kolem zálivu je domorodý kmen Menthajagalů.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Bonaparte Gulf na anglické Wikipedii.

  1. Academic Universalium [online]. Dostupné online. 
  2. IBA: Legune (Joseph Bonaparte Bay) [online]. Birds Australia [cit. 2011-08-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 6 July 2011. 
  3. Ausanthrop - Australian Aboriginal tribal database [online]. 2012 [cit. 2012-04-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]