Záchytný tábor Beli Manastir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obrázek Tomuto článku chybí obrázky. Víte-li o nějakých svobodně šiřitelných, neváhejte je načíst a přidat do článku. Pro rychlejší přidání obrázku můžete přidat žádost i sem.
WikiProjekt Fotografování

Záchytný tábor Beli Manastir (chorvatsky Prihvatni centar Beli Manastir) se nachází v Chorvatsku v regionu Baranja, u hranice s Maďarskem. Zřízen byl v souvislosti s Evropskou migrační krizí v polovině měsíce září 2015.

Záchytný tábor zde byl zřízen v prostorách vojenských kasáren.[1] Kromě toho byly na volných prostorách v areálu umístěny vojenské stany a spací pytle pro uprchlíky.

V závěru září 2015; nedlouho poté, co Maďarsko uzavřelo svou společnou hranici se Srbskem došlo k přesměrování balkánské trasy na území Chorvatska, a hlavní proud uprchlíků a imigrantů začal v blízkosti obcí Šid, Tovarnik, Ilok a Bapska překračovat hranici do Chorvatska. Chorvatské bezpečnostní složky (policie, armáda) se je rozhodly registrovat a dočasně umístit na různá místa. Vzhledem k tomu, že většina uprchlíků měla zájem pokračovat dále na území Maďarska, bylo jako vhodné místo vybráno město Beli Manastir. Toto město bylo přitom zpočátku považováno za rezervní variantu,[2] kam budou přiváženi autobusy uprchlíci pouze v případě, kdy kapacity tábora Opatovac budou naplněny. Během několika dní počet lidí, kteří byli převezeni do tohoto tábora, překročil šest tisíc,[3] byť tábor byl dimenzován jen na tisícovku lidí.[4] Nedlouho po otevření však byli všichni uprchlíci odvezeni na společnou hranici s Maďarskem, kde pokračovali v cestě. Tábor tak zůstal od 19. září až do 23. září 2015 uzavřen.[5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu rts.rs (srbsky)
  2. Článek na portálu seebiz.eu (chorvatsky)
  3. Článek na portálu direktno.hr (chorvatsky)
  4. Článek na portálu baranjamedia.hr (chorvatsky). www.baranjamedija.hr [online]. [cit. 2015-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-25. 
  5. Článek na portálu jutarnji.hr (chorvatsky)