Woomera Missile Range

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Woomera Missile Range
PolohaWoomera, Jižní Austrálie
AustrálieAustrálie Austrálie
Souřadnice
Zkrácený názevWO
ProvozovatelWeapon Research Establishment
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příprava rakety Redstone–Sparta na Woomera Missile Range

Woomera Missile Range je nepříliš využívaná základna (a kosmodrom) určená především pro zkoušky raket v jižní části Austrálie. Dvakrát odtud startovaly rakety s družicí na oběžnou dráhu Země. V systému značení kosmodromů má přidělenou zkratku WO.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Spojené království (Velká Británie) zřídilo v jižní části Austrálie v roce 1946 raketovou základnu. Na základě dohody s australskou vládou zde byly testovány vyvíjené rakety středního a dalekého doletu.[1]

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Základna se nachází poblíž městečka Woomera (proto zkratka WO) v jižní Austrálii. Krajina je pouštního charakteru, rozloha vč.střeleckého sektoru činí přibližně 127 000 km2, samotné startovací komplexy jsou situovány mezi Hortovo a Cambellovo jezero.

Využití pro kosmos[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1964 zde probíhaly zkoušky rakety Europa. Austrálie tuto raketovou střelnici využila pro kosmonautiku později, když odtud v listopadu 1967 vypustila svou první družici WRESAT. Start se uskutečnil pomocí americké rakety Sparta, což byla varianta rakety Redstone. Také Spojené království odtud v říjnu 1971 vypustilo první družici X-3 Prospero. Prospero byla technologická družice a byla vynesena pomocí britské rakety Black Arrow. Poslední zkouška rakety Europa se zde uskutečnila 6. června 1970 a další testy byly přesunuty do Kourou (proběhl však jen jeden test a program byl zrušen). Vývoj rakety Black Arrow byl po roce 1971 také zastaven a základna přestala být pro starty kosmických nosných raket využívána.

Nyní je zde hlavně letecká základna pro australské vojenské letectvo a část pro komerční starty raket. Provozovatelem kosmodromu je Weapon Research Establishment (WRE).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmodromy západoevropských států, s. 116. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]