Wodogrzmoty Mickiewicze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wodogrzmoty Mickiewicze

Wodogrzmoty Mickiewicze jsou vodopády ve Vysokých Tatrách, které se skládají ze třech větších a několika menších kaskád (od 3 do 10 m) na potoce Roztoka v (Dolině Roztoki), který odtéká z doliny Pěti Stawů Polských. Nachází se přibližně 1 km od ústí potoka do řeky Biela voda. Vodopády byly nazvány Wodogrzmoty (Vodohřmoty) kvůli velkému hluku, který padající voda vytváří. Tři větší stupně jsou nazvány Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot a Niżni Wodogrzmot. Vznikly v místě, kde voda překonává skalní práh, kterým Dolina Roztoki přechází do Doliny Białki. Nad prahem je vidět Turnia nad Szczotami v masívu Wołoszyna. Nad vodopády na svazích Roztocké Czuby roste reliktní porost modřínů a limb.

Název[editovat | editovat zdroj]

Polské tatranské společenství nazvalo vodopády v roce 1891 po Adamovi Mickiewiczovi stejně jako dolinu Rybího Potoku, ale název doliny se neujal a zůstal jen název vodopádů. Mickiewicz vlastně nemá na Tatry žádnou jinou vazbu a ani je nikdy nenavštívil, snad jen část jeho dramatu Konfederaci Barscy se zde odehrává.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z kamenného mostu postaveného v roce 1900 na cestě k Morskému Oku je vidět pouze Pośredni Wodogrzmot. Ke zbývajícím je přístup zakázaný.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wodogrzmoty Mickiewicza na polské Wikipedii.