Wilson Bentley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wilson Bentley
Wilson "Snowflake" Bentley.jpg
Narození9. února 1867
Jericho
Úmrtí23. prosince 1931 (ve věku 64 let)
Jericho
Příčina úmrtízápal plic
Povolánízemědělec a fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Wilson Bentley: Mikrofotografie sněhových vloček z roku 1902
Wilson Bentley snímá emulzi z fotografické skleněné desky

Wilson Alwyn „Vločka“ Bentley[1] (9. února 1865 Jericho, Vermont23. prosince 1931 Jericho, Vermont) byl první známý fotograf sněhových vloček. Perfektně ovládl proces chytání vloček na černý samet takovým způsobem, že mohl zachytit jejich obrazy ještě před roztavením nebo sublimací.

Sněhové vločky jsou „maličké zázraky nekonečné krásy“, na světě s největší pravděpodobností nenajdete dvě naprosto stejné.
— Wilson Alwyn „Vločka“ Bentley[2]

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Bentley se narodil v únoru roku 1865 v Jerichu ve Vermontu. Poprvé se začal zajímat o sněhové krystaly jako mladík na rodinné farmě. Zkoušel nakreslit obrazy, které viděl ve starém mikroskopu, který mu v patnácti letech věnovala matka.[1] Sněhové vločky byly však příliš složité, tak Bentley začal dělat pokusy s fotografickou kamerou a mikroskopem. Po mnoha pokusech svou první vločku nasnímal 15. ledna 1885. Tento snímek je považován za první fotografii sněhové vločky vůbec.[3] Každou vločku nejprve zachytil na černou tabuli a rychle ji přenesl na mikroskopické sklíčko. I přes teploty pod bodem mrazu vločky nevydrží dlouho, neboť mohou sublimovat.

Za svůj život zachytil více než 5000 obrázků krystalů.[1] Bentley poeticky popisoval sněhové vločky jako „maličké zázraky krásy“ a sněhové krystaly jako „ledové květy“. Přes tyto poetické popisy svých snímků Bentley dbal na vědeckou objektivitu práce, podobně jako německý fotograf Karl Blossfeldt (1865–1932), který fotografoval semena, šešule a listy.

Bentley si svou prací získal pozornost v posledních několika letech devatenáctého století. Harvardské Mineralogické muzeum získalo některé jeho mikrosnímky. Ve spolupráci s Georgem Henrym Perkinsem, profesorem historie přírody na Universitě ve Vermontu, Bentley publikoval článek, v němž tvrdil, že žádné dvě sněhové vločky nejsou stejné. Tato koncepce veřejnost zajímala, a tak publikoval další články v časopisech včetně National Geographic, Nature, Popular Science nebo Scientific American. Jeho fotografie si vyžadovaly akademické instituce po celém světě. Bentley tak významně přispěl ke studiu meteorologických jevů.[1]

V roce 1931 Bentley pracoval s Williamem J. Humphreysem z U.S. Weather Bureau na přípravě publikace Snow Crystals (Sněhové krystaly), v níž bylo uveřejněno 2500 Bentleyových fotografií. Je také autorem hesla Sníh ve 14svazkovém vydání Encyklopedie Britanniky.[4]

Bentley také fotografoval všechny formy ledových a přírodních vodních útvarů včetně mraků a mlhy. Byl prvním Američanem, který zaznamenával velikosti dešťových kapek a byl jedním z prvních specialistů na oblaka.

Zemřel na zápal plic na rodinné farmě 23. prosince 1931.

Galerie několika Bentleyho vloček[editovat | editovat zdroj]

Sbírky[editovat | editovat zdroj]

Nejrozsáhlejší kolekci Bentleyho fotografií má Historická společnost v jeho rodném městě Jerichu ve Vermontu. Bentley daroval svou sbírku originálů mikrofotografií sněhových vloček na skleněných deskách Muzeu vědy v Buffalu. Část této sbírky byla digitalizována a uspořádána do digitální knihovny.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

 • Thompson, Jean M., Illustrated by Bentley, Wilson A. Water Wonders Every Child Should Know (Garden City: Doubleday, Page & Co. 1913
 • Bentley, Wilson A. The Guide to Nature (1922)
 • Bentley, Wilson A. 'The Magic Beauty of Snow and Dew', National Geographic (January 1923).
 • Bentley, Wilson A.; Humphreys, William J. Snow Crystals (New York: McGraw-Hill, 1931)
 • Bentley, Wilson A. "Snow", Encyclopaedia Britannica: Vol. 20 (14th ed., 1936; pp. 854–856)
 • Knight, N. (1988) "No two alike?" Bulletin of the American Meteorological Society 69(5):496

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wilson Bentley na anglické Wikipedii.

 1. a b c d http://www.rozhlas.cz/itip/portal/_zprava/533908[nedostupný zdroj]
 2. Wilson Alwyn Bentley (1922), Popular Mechanics Magazine, Vol. 37, pages 309-312.
 3. http://www.fext.cz/kalendar/leden.htm
 4. Bentley Snow Crystal Collection of the Buffalo Museum of Science: Other Resources [online]. [cit. 2007-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-07. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • (anglicky) Blanchard, Duncan. "The Snowflake Man, A Biography of Wilson A. Bentley," (Blacksburg, VA: McDonald and Woodward, 1998) ISBN 0-939923-71-8
 • (anglicky) Martin, Jacqueline Briggs. "Snowflake Bentley," (New York: Houghton Mifflin Co., 1998) ISBN 0-395-86162-4 (a children's biography of 'Willie' Bentley illustrated with woodcuts hand tinted with watercolors by Mary Azarian. Awarded the Caldecott Medal.)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]