Wikipedista:Jik jik/Pískoviště

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wenceslas Pantaleon Kirwitzer (1588 Kadaň22. května 1626, Miyako) byl astronom a jezuitský misionář.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Kirwitzer se narodil v Kadani v protestantské měšťanské rodině, původem z nedalekých Krbic po nichž členové rodu nesli i své jméno "Kürbitzer/Kirwitzer", tj. Krbičtí. V mládí konvertoval ke katolictví a studoval na jezuitské koleji v Olomouci, kde jeho nadání, zvláště v přírodních vědách, vyvolalo pozornost jeho učitelů. V roce 1606 se v Brně stal novicem jezuitského řádu. Záhy byl povolnán do Říma, aby se stal členem Římské koleje. Jako člen této koleje se pak měl možnost v roce 1611 zúčastnit rozpravy s Galileem jednající o otázkách heliocentrického a geocentrického systému. Tyto diskuse přispěly k oslabení tehdy panujícího geocentrického (ptolemaiovského) chápání vesmíru ve prospěch systému heliocentrického (koperníkovského).

Misijní cesta[editovat | editovat zdroj]

Po nedlouhé době, kdy působil jako profesor matematiky v rakouském Grazu a portugalské Coimbře[1] se Kirwitzer vydává s dalšími misionáři mimo jiné i s Nicolasem Trigaultem na misijní cestu do Číny[2]. Jejich loď Bom Jesus[3] dorazila do indické Goy v říjnu 1618. Cesta lodí z Portugalska kolem pobřeží Afriky do Indie byla mimořádně strastiplná, přežilo ji jen 8 z z původních 22 misionářů, mezi nimi Johann Schall von Bell a Johann Schreck.[3] Kirwitzer po krátkém pobytu v Goa pokračoval ve své cestě dál do čínského Macaa, odkud po krátkém působení odplul do japonského Miyaka kde 22.května 1626 zemřel[2].

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Během své misijní cesty pokračoval Kirwitzer v astronomických pozorováních a zůstal v kontaktu se Schallem von Bell, jenž připravoval reformu čínského kalendáře a později se stal ředitelem Imperiální observatoře a matematické školy v Pekingu. Kirwitzerova pozorování komet byla publikována v díle Observationes cometarum anni 1618 factæ in India Orientali a quibusdam S. J. mathematicis in Sinense regnum navigantibus vydaném v Aschaffenburgu v roce 1620. Mezi další díla patří Literae de Martyrio p. Joannis Bapt. Machadi soc. Jesu, qui anno 1617 in Japonia passus est (1622) a Annuae litterae e Sinis datae Macao 28. Nov. et 27. Oct. 1625 [2].

Kirwitzerovy dny[editovat | editovat zdroj]

Jako pocta památce W.P.Kirwitzera jsou v Kadani každoročně pořádány Kirwitzerovy dny, tvořené sérií popularizačních přednášek s cestopisnou a vědeckou tématikou, jejichž duchovním přesah má rozvíjet dialog mezi vědci, teology a filozofy[4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.jesuitica.be/research/?p=3
  2. a b c Riegrův slovník naučný, IV, 1865, p. 666 [1]
  3. a b http://ausstellungen.bibliothek.htwg-konstanz.de/schreck/Schreck_Asienmanagement_webversion_20080603.pdf
  4. Kirwitzerův den 27.10.2012 na www.mesto-kadan.eu

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wenceslas Pantaleon Kirwitzer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]