Wikipedie:Wikiexpedice/2016/Wikiexpedice Slezsko/pl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wikiekspedycja Zachód (2017) ►


česky | English | Polski


Mgłą nie mgłą, czyli dążąc do celu

Wikiekspedycja Śląsk to pierwsza Wikiekspedycja, która odbyła się na terenie Republiki Czeskiej. Związana była z Wikiekspedycją Opole, ponieważ część przebiegała w Województwie opolskim. Część pierwsza została wsparta przez Wikimedia Česká republika (WMCZ) w ramach Mediagrantu, druga przez Wikimedia Polska.

Przegląd[editovat | editovat zdroj]

Wyniki[editovat | editovat zdroj]

  • Liczba zdjęć: 1822
  • Unikalne zastosowanie: 523 (29 %)
  • Cena za zdjęcie: 5,1 CZK (0,85 PLN)

Galeria[editovat | editovat zdroj]

Wszystkie zdjęcia: commons:Category:Mediagrant III:Wikiexpedice Slezsko

Słowami[editovat | editovat zdroj]

Wikiekspedycja Śląsk odbyła się pod koniec października 2016 roku w Kraju morawsko-śląskim w okresach Opawa i Bruntál, czyli w Niskim i Wysokim Jesioniku, kontynuując przez granicę do Polski, do Województwa opolskiego i śląskiego (Wikiekspedycja Opole). Uczestnicy na miejsce dotarli własnym samochodem – 22 października w godzinach wieczornych, robiąc kilka zdjęć Opawy. Wyprawa rozpoczęła się jednak następującego dnia. Dzień spędzaliśmy robieniem zdjęć w mieście, w którym byliśmy zakwaterowani (Opawa, Bruntál), kolejny dzień robiliśmy zdjęcia w drodze do następnego miasta. W ramach przygotowań stworzyliśmy własne mapy, kolorowo oznaczając wioski. Zielony kolor oznaczał zdjęcia zrobione, pomarańczowy zdjęcia kiepskie, czerwony zaś wioski, gdzie jeszcze nie wykonano sesji zdjęciowej. Mieliśmy też punkt wyjścia na mapie Wikidane, robiąc pisemną listę tego, jakie zdjęcia w danym dniu powinniśmy zrobić i czy tak naprawdę było. Te narzędzia pomagały nam potem w określeniu zdjęć wraz z online narzędziem określenia pozycji fotografa, podając adres.

Sesja zdjęciowa trwała od samego rana do wieczora, zawsze według umowy. Po zakończeniu spędziliśmy jeszcze odrobinę czasu samą edycją zdjęć. Zakwaterowanie i transport zapewniła nam WMCZ z Mediagrantu (MG). Wykorzystaliśmy również doświadczenia, które zdobyliśmy podczas wspólnej jednodniowej sesji zdjęciowej w ramach MG. Stwierdziliśmy, że lepiej zrobić więcej zdjęć systemu, nawet kosztem dłuższej jazdy. Wioski były fotografowane albo przez przejście, albo rozprysk promieni w różnych kierunkach, wracając do samochodu. Pora roku dobrana była odpowiednio, przyroda grała jesiennymi kolorami, tylko we wschodnich zboczach Jesioniku zaskoczyły nas mgły o słabej widoczności. Kilka wiosek zostało więc sfotografowanych podczas gęstej mgły.

Problematyczne były wioski o długości kilku kilometrów w górach i określenie granicy wiosek w sąsiednich obszarach, gdzie znajduje się albo kilka wiosek w rzędzie w dolinie potoku, albo składają się z domów rozpostartych w krajobrazie górskim. W takim środowisku trzeba logować pozycję, umieszczając ją następnie w exif zdjęć w celu dokładnego stwierdzenia, w której wiosce dane zdjęcie zostało wykonane. Przykro nam, że nie jest dostępna technika pozwalająca zmierzenie kierunku robienia zdjęć. Musielibyśmy kupić lub wynająć drogi aparat fotograficzny.

Bezpośrednio na miejscu wstrzymywało nas śniadanie. Następnym razem fajnie byłoby zjeść śniadanie w miejscu zakwaterowania. Połączenie internetowe w obiektach noclegowych też było dosyć zmienne. Ten problem można rozwiązać przez własny internet mobilny. Czas na wsiadanie i wysiadanie ze samochodu skróciliśmy tak, że nie przebieraliśmy się – co prowadziło do przeziębienia kierowcy i problemów zdrowotnych. Lepiej mieć dwóch kierowców i spróbować ubranie funkcjonalne.

Pierwotnie mieliśmy zamiar zrobić kilka zdjęć w drodze tam i z powrotem. Kierowca nie zgodził się, co okazało się uzasadnione w niedzielną podróż powrotną. Nie można liczyć na to, że jeżeli czas jazdy wynosi cztery godziny, to w rzeczywistości naprawdę chodzi o cztery godziny. Podczas jazdy mogą pojawić się różne komplikacje, a w większości przypadkach one się pojawiają: tankowanie paliwa, uzupełnianie oleju, przerwa zdrowotna, kolumny, objazdy itd. Fakt, iż chodzi o podróż daleką, w wyniku czego podnosi się cena tej wyprawy, można łatwo wyeliminować większą liczbą zdjęć. W naszym przypadku było to 5 CZK/km (0,85 PLN/km), zwykły standard Mediagrantu.

Następnym razem większa liczba uczestników byłaby idealna, ale maksymalnie czterej uczestnicy na jeden samochód. Wypróbowaliśmy to w Polsce, gdzie byliśmy trzej. W środowisku czeskich wiosek, gdzie raczej chodzi o wioski małe i średnie, wystarczająca byłaby liczba 2–3 uczestników robiących zdjęcia. Pozostali uczestnicy mogą robić zdjęcia w zależności od zainteresowań i potrzeb (obszary chronione, większe miasta itd.). Prędkość robienia zdjęć zależy nie tylko od długości dnia, ale przede wszystkim od organizacji samej wyprawy.

Powinniśmy zastanowić się nad robieniem listy zabytków chronionych, które można znaleźć w miastach i większych gminach. Pozostaje kwestią, czy promować się w jakiś sposób przed publicznością. Głównym celem jest zilustrowanie Wikipedii – mapowanie danego terytorium. PR jest więc zdecydowanie wykonywane wewnątrz w celu zapewnienia napływu nowych i doświadczonych wolontariuszy, jak i finansów. Na pewno przydatny byłby jeden fotograf, który pomagałby z PR, robił zdjęcia, udostępniał zdjęcia na Facebooku i zamieszczał informacje przed, w trakcie i po wyprawie na blogu. Ponadto jednak w przyszłości spróbujemy i PR w danym regionie.

Potrzebne byłoby również wsparcie IT. Wikiekspedycja to nie tylko sama wyprawa, ale też przygotowanie i przetwarzanie. Może to być czasochłonne ze względu na zacofanie Wikimedia Commons. Coś nie coś można przyspieszyć lepszymi praktykami, ale nie wszystko. Polecam programować narzędzia ułatwiające lub pomóc przygotować narzędzia podczas przygotowań ekspedycji.

Summa summarum doszliśmy do wniosku, że pomimo to, iż pracujemy niemal profesjonalnie, ciągle trzeba się czegoś uczyć i coś poprawiać. Na przykład posiadać listę wiosek tak, jak podane są w Wikipedii, lepszą komunikację lub ustawienie podstawowych, ale prostych reguł dla uczestników.

Odzew[editovat | editovat zdroj]

W skrócie o części polskiej[editovat | editovat zdroj]

Część polska, niosąca nazwę Wikiekspedycja Opolska, bezpośrednio nawiązała na tę czeską, przynosząc podobne wyniki. 1828 zdjęć z 26 % wykorzystaniem i ceną za zdjęcie 3,9 CZK (0,65 PLN). Została sfinansowana przez Wikimedia Polsko, a dołączył do nas jeden z jej członków kolega Travelarz. Zdjęcia były robione częściowo w Województwie śląskim. Wyprawa pokazała, że polska wieś różni się wielkością i strukturą gmin, a że ciągle mamy się co uczyć.

Następna ekspedycja[editovat | editovat zdroj]