Přeskočit na obsah

Wikipedie:Wikiexpedice/2016/Wikiexpedice Slezsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


česky | English | Polski


Mlhou nemlhou, aneb stále za svým cílem

Wikiexpedice Slezsko byla první Wikiexpedicí, která se uskutečnila na českém území. Byla spojena s Wikiexpedicí Opole, protože část se konala v Opolském vojvodství. První část podpořila Wikimedia Česká republika (WMCZ) v rámci svého Mediagrantu, druhou Wikimedia Polsko.

  • Konání: 22.–26. října 2016
  • Účastníci: Aktron (vedoucí), Juandev
  • Přeprava: autem
  • Regiony: okresy Opava a Bruntál (Nízký a Hrubý Jeseník), a dále na Kędzierzyn-Koźle v Polsku
  • Fotek: 1822
  • Unikátní užití: 523 (29 %)
  • Cena za fotku: 5,1 Kč

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Celá galerie: commons:Category:Mediagrant III:Wikiexpedice Slezsko

Slovy[editovat | editovat zdroj]

Wikiexpedice Slezsko se konala koncem října 2016 v Moravskoslezském kraji v okresech Opava a Bruntál, tedy Nízkém a Hrubém Jeseníku a pokračovala přes hranice do Polska, do Opolského a Slezského vojvodství (Wikiexpedice Opole). Účastníci se dopravili na místo vlastním vozem – ve večerních hodinách 22. října udělali několik fotek Opavy a celá akce se rozjela v den následující. Jeden den jsme vždy fotili v okruhu města, kde jsme byli ubytováni (Opava, Bruntál) druhý den jsme fotili po cestě do dalšího města. V rámci přípravy jsme si udělali vlastní mapy, kde jsme vesnice označili barevně v mapě. Zelená nafoceno, oranžová špatně nafoceno a červená nenafoceno. Dále jsme měli bodový výstup v mapě z Wikidat a pořizovali si písemné seznamy toho, co se v daný den má nafotit a skutečně nafotilo. Tyto nástroje nám pak následně pomáhaly v určení fotografií společně s online nástroji určení pozice fotografa vypsáním adresy.

Fotilo se od rána do večera, vždy podle dohody. Po skončení akce se ještě chvíli upravovalo. Ubytování a dopravu nám hradila WMCZ z Mediagrantu (MG). Využili jsme též zkušenosti, které jsme získali při společném jednodenním focení v rámci MG. Zjistili jsme, že je lepší systém více nafotit i za cenu delšího ježdění. Vesnice jsme fotili buď průchodem, nebo paprskovitým rozprchnutím do různých směrů s návratem zpět k autu. Období roku bylo dobře zvolené, příroda hrála podzimními barvami, jen na východním úpatí Jeseníku nás překvapily silné mlhy se špatnou viditelností. Pár vesnic jsme tedy nafotili za silné mlhy.

Problematické byly vesnice dlouhé několik kilometrů v horách a určení hranice vesnic u navazujících intravilánů, kde je buď několik vesnic v řadě za sebou v údolí potoka, nebo jsou tvořeny domy rozesetými v horské krajině. V takovém prostředí je potřeba logovat svoji polohu a pak ji vložit do exifu fotografií, za účelem přesného zjištění, ve které vsi je daná fotografie pořízena. Škoda je, že není dostupná technika na měření směru fotografování. Musel by se pořídit, nebo zapůjčit drahý foťák.

Přímo na akci nás zdržovala snídaně. Pro příště by bylo dobré snídat v místě ubytování. I připojení k internetu bylo v ubytovacích zařízeních proměnlivé. Dalo by se řešit vlastím mobilním internetem. Čas na vystupování a nastupování do auta jsme zkrátili tak, že jsme byli stále ve stejném oblečení – to ale vedlo k nastydnutí řidiče a zdravotním problémům. Lépe mít řidiče dva a zkusit funkční oblečení.

Původně též byly představy, že se nafotí něco po cestě tam a zpět. S tím řidič nesouhlasil a ukázalo se to opodstatněné při nedělní cestě zpět. Nelze počítat s tím, že pokud je jízdní doba čtyři hodiny, tak skutečně čtyři hodiny bude. Na cestě se může vyskytnout řada komplikací a většinou se také vyskytují: doplnění pohonných hmot, doplnění oleje, zdravotní přestávka, kolona, objížďka apod. Fakt, že se cestuje daleko a zvedá se tak cena akce se dá jednoduše eliminovat zvýšeným množstvím fotografií. V našem případě to bylo 5 Kč/km, což je běžný standard Mediagrantu. Podobné expedice Poláků běžně dosahují 17 korun.

Určitě by se hodilo příště více účastníků, ale maximálně čtyři na auto. Ozkoušeli jsme si v Polsku, kde jsme byly tři. V prostředí českého venkova, kde jsou spíše malé a střední vesnice by stačili 2 až 3 účastníci na focení vesnic. Ostatní mohou fotit něco jiného dle svého zájmu a potřeby (chráněná území, větší města atd.). Rychlost focení nezávisí jen na délce dne, ale hlavně na vlastní organizaci akce.

Je na zvážení vyhotovit pro další účastníky seznam chráněných památek, které se ve městech a větších obcí najdou. Zůstává otázkou, jestli se nějak propagovat u veřejnosti. Hlavním cílem je ilustrovat Wikipedii – zmapovat dané území. PR je tak děláno určitě dovnitř hnutí, aby byl zajištěn příliv nových a zkušených dobrovolníků a také financí. Rozhodně by se hodil jeden fotograf, který by pomáhal s PR, fotil, dával fotky na FB, psal před, v průběhu a po akci na blog. I přesto v budoucnu zkusíme i PR v daném regionu.

Stejně tak by se hodila IT pomoc. Wikiexpedice není jen samotná událost, ale i příprava a zpracování. To může být časově náročné díky zaostalosti Wikimedia Commons. Něco se dá urychlit lepšími postupy, ale něco ne. Doporučuji doprogramovat ulehčující nástroje či pomoci připravit nástroje při přípravě akce.

Suma sumárum jsme došli k tomu, že i když pracujeme téměř profesionálně, je stále co se učit a vylepšovat. Například mít seznam vesnic, tak jak jsou pojmenovány na Wikipedii, lepší komunikace, nebo nastavení základních avšak jednoduchých pravidel pro účastníky.

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Krátce o polské části[editovat | editovat zdroj]

Polská část nazvaná Wikiekspedycja Opolska (Wikiexpedice Opole) bezprostředně navázala na tu českou a přinesla podobné výsledky. 1828 fotek s 26% užitím a cenou za fotku 3,9 Kč. Byla financovaná z prostředků Wikimedia Polsko a připojil se k nám jeden její člen kolega Travelarz. Fotilo se v opolském a částečně slezském vojvodství. Akce ukázala, že polský venkov se liší velikostí a strukturou obcí a je ještě se co učit.

Příští expedice[editovat | editovat zdroj]