Wikipedie:Wikiexpedice/2016/Wikiexpedice Slezsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Wikiexpedice Západ (2017) ►


Mlhou nemlhou, aneb stále za svým cílem

Wikiexpedice Slezsko byla první Wikiexpedicí, která se uskutečnila na českém území. Byla spojena s Wikiexpedicí Opole, protože část se konala v Opolském vojvodství. První část podpořila Wikimedia Česká republika v rámci svého Mediagrantu, druhou Wikimedia Polska.

Přehled[editovat | editovat zdroj]

  • Konání: 22.–26. října 2016
  • Účastníci: Aktron (vedoucí), Juandev
  • Přeprava: autem
  • Regiony: okresy Opava a Bruntál (Nízký a Hrubý Jeseník), a dále na Kędzierzyn-Koźle v Polsku

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  • Fotek: 1822
  • Unikátní užití: 523 (29 %)
  • Cena za fotku: 5,1 Kč

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Celá galerie: commons:Category:Mediagrant III:Wikiexpedice Slezsko

Slovy[editovat | editovat zdroj]

Wikiexpedice Slezsko se konala koncem října 2016 v Moravskoslezském kraji v okresech Opava a Bruntál, tedy Nízkém a Hrubém Jeseníku a pokračovala přes hranice do Polska, do Opolského a Slezského vojvodství (Wikiexpedice Opole). Účastníci se dopravili na místo vlastním vozem - ve večerních hodinách 22. října udělali několik fotek Opavy a celá akce se rozjela v den následující. Jeden den jsme vždy fotili v okruhu města, kde jsme byly ubytováni (Opava, Bruntál) druhý den jsme fotili po cestě do dalšího města. Nenafocené vesnice jsme měly zaznamenány v mapě ve 3 barvách. Zelená nafoceno, oranžová špatně nafoceno a červená nenafoceno. Dále jsme měli bodový výstup v mapě z Wikidat a pořizovali si písemné seznamy toho co se v ten daný den má nafotit a skutečně nafotilo. Tyto nástroje nám pak následně pomáhaly v určení fotografií společně s online nástroji určení pozice fotografa vypsáním adresy.

Fotilo se od rána do večera vždy podle dohody. Po skončení akce se ještě chvíli upravovalo a pak byla volná zábava. Ubytování a dopravu nám hradila WMCZ z Mediagrantu (MG). Využili jsme též zkušenosti, které jsme udělali při společném jednodenním cestování v rámci MG. Zjistili jsme, že je lepší systém více nafotit i za cenu většího ježdění. Vesnice jsme fotili buď průchodem, nebo paprskovitým rozprchnutím do různých směrů a návratem zpět k autu. Období roku bylo dobře zvolené, příroda hrála podzimními barvami. Jen na východním úpatí Jeseníku nás překvapily silné mlhy se špatnou viditelností. Pár vesnic jsme tedy nafotili za silné mlhy.

Problematické byly trošku vesnice dlouhé několik kilometrů v horách a určení hranice vesnic u navazujících intravilánů, kde je buď několik vesnic v řadě za sebou v údolí potoka, nebo jsou tvořeny domy rozesetými v horské krajině. V takovém prostředí je potřeba logovat svoji polohu a pak ji vložit do exifu fotografií, za účelem přesného zjištění ve které vsi je daná fotografie pořízena. Škoda jen je, že není dostupná technika na měření směru fotografování. Musel by se pořídit, nebo zapůjčit drahý foťák.

Přímo na akci nás zdržovala někdy snídaně, pro příště by bylo dobré mít snídani v místě ubytování. I připojení k internetu byla v ubytovacích zařízeních proměnlivé, zde by se mohlo řešit vlastím mobilním internetem. Čas na vystupování a nastupování do auta jsme zkrátili tak, že jsme byly stále ve stejném oblečení – to ale vedlo k nastydnutí řidiče a zdravotním problémům. Napříště by se tedy hodilo mít řidiče dva a zkusit funkční oblečení.

Původně též byly představy, že se nafotí něco po cestě tam a zpět. S tím ale řidič nesouhlasil a ukázalo se to opodstatněné při nedělní cestě zpět. Nezle počítat s tím, že pokud je jízdní doba 4 hodiny, tak skutečně 4 hodiny bude. Na cestě se může vyskytnout řada komplikací a většinou se také vyskytují: doplnění pohonných hmot, doplnění oleje, zdravotní přestávka, kolona, objížďka apod. Fakt, že se cestuje daleko a zvedá se tak cena akce se dá jednoduše eliminovat zvýšeným množstvím fotografií. V našem případě to bylo 5 Kč/km což je běžný standard Mediagrantu. Podobné expedice Poláků běžně dosahují 17 korun.

Určitě by se hodilo příště více účastníků, ale max. 4 na auto. Ozkoušeli jsme si v Polsku, kde jsme byly 3. V prostředí českého venkova, kde jsou spíše malé a střední vesnice by stačili 2 až 3 účastníci na focení vesnic. Ostatní mohou fotit něco jiného dle svého zájmu a potřeby (chráněná území, větší města atd.). Rychlost focení nezávisí jen na délce dne, ale hlavně na vlastní organizaci akce.

Je na zvážení vyhotovit pro další účastníky seznam chráněných památek, která ve městech a větších obcí najdou. Je otázka jestli se nějak propagovat u veřejnosti navenek. Hlavním cílem je ilustrovat Wikipedii – zmapovat dané území. PR je tak děláno určitě dovnitř hnutí, aby byl zajištěn příliv nových, ale zkušených dobrovolníků a také financí. Rozhodně by se hodil jeden fotografi, který by pomáhal s PR, fotil, dával fotky na FB, psal před, v průběhu a po akci na blog. I přesto v budoucnu asi zkusíme i PR v daném regionu.

Stejně tak by se hodila IT pomoc. Wikiexpedice není jen samotná událost, ale i příprava a zpracování. To může být časově náročné díky zaostalosti Wikimedia Commons. Něco se dá urychlit lepšími postupy, ale něco ne a zde by se hodilo doprogramovat ulehčující nástroje či pomoci připravit nástroje při přípravě akce.

Suma sumárum jsme také došli k tomu, že i když pracujeme víceméně profesionálně je stále co se učit a vylepšovat. Tak například by se hodil seznam vesnic, tak jak jsou pojmenovány na Wikipedii, lepší komunikace, nebo nastavení základních avšak jednoduchých pravidel pro účastníky.

Ohlasy[editovat | editovat zdroj]

Krátce o polské části[editovat | editovat zdroj]

Polská část nazvaná Wikiekspedycja Opolska (Wikiexpedice Opole) bezprostředně navázala na tu českou a přinesla podobné výsledky. 1828 fotek s 26% užitím a cenou za fotku 3,9 Kč. Byla financovaná z prostředků Wikimedia Polska a připojil se k nám jeden její člen kolega Travelarz. Fotilo se v opolském a částečně slezském vojvodství. Akce ukázala, že polský venkov se liší velikostí a strukturou obcí a je ještě se co učit.

Příští expedice[editovat | editovat zdroj]