Přeskočit na obsah

Wikipedie:Wikiexpedice/2017/Wikiexpedice Západ/Ohlasy/pl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

česky | English | Polski


ShrnutíShrnutí
Shrnutí

Raport końcowy

[editovat | editovat zdroj]
Ostatnie przygotowania przed fotografowaniem

W 2017 Juan z Aktronem zorganizowali Wikiekspedycję Zachód (cs: Wikiexpedice Západ), która skoncentrowała się na fotografowaniu osad (wsie, miasteczka) w powiecie Klatovy. Odbywała się w trakcie Wielkanocy, aby uczestnicy nie musieli brać urlopu (wszyscy są już aktywni zawodowo).

Streszczenie

[editovat | editovat zdroj]
  • Zdjęć: 9131
  • Unikalne użycie: 2830 (31 %)
  • Cena za zdjęcie: 4,3 CZK (0,72 PLN)
  • Obiektów: 250+
  • Zilustrowano: 997 artykułów

Cała galeria: commons:Category:Mediagrant III:Wikiexpedice Západ

Wikiekspedycja Zachód ponownie odbyła się w Wielkanoc ponieważ w tym terminie wszyscy mają wolne. Na akcji pojawiło się łącznie dwunastu uczestników i jednego dnia mieliśmy aż cztery zespoły.[P 1] Niektórzy brali udział przez wszystkie dni, inni przyjechali na dzień w zależności od swoich możliwości. Głównym celem fotografowania były wsie i inne osady mniejszego typu – jeden zespół jednak konsekwentnie zajmował się fotografowaniem pomników przyrody, a niektórzy uczestnicy sfotografowali również zabytki kultury, miasta i kolekcje. Pogoda generalnie dopisała, dopiero ostatniego dnia po obiedzie zaczął padać gęsty śnieg i dlatego akcja została zakończona a uczestnicy pojechali do swoich domów.

Dzień pracy uczestnika wyglądał następująco: wieczorem lub rano podział sektorów w zależności od zespołów, własne przygotowania. Rano śniadania, następnie wyjazd w teren i fotografowanie przez cały dzień. Przerwa na obiad w zależności od uzgodnień w ramach zespołu. Wieczorem przyjazd na miejsce zakwaterowania (zapewnione na zámku Mlázovy w centrum obszaru zainteresowań), zgłoszenie sfotografowanych obiektów[P 2], następnie przejście na kolację i swobodna zabawa. W przypadku fotografowania wiosek uczestnicy mają swoją metodykę, którą rozwinęli w ramach indywidualnego fotografowania w ramach projektu Foto českých obcí, pozwalającą na sfotografowanie aż 25, 28 wsi w ciągu dnia.

Druga część projektu odbywała się już indywidualnie. Polegała na opracowaniu setek a nawet tysięcy zdjęć, które wykonał każdy z uczestników i wgranie ich z odpowiednimi metadanymi na Wikimedia Commons. Na to uczestnicy mieli około ośmiu miesięcy do końca roku i rzeczywiście w 95 % się to udało.[P 3] W tej fazie dołączył Ivory999, który wszystkie zdęcia na Commons skategoryzował i znalazł dla nich miejsce na Wikipedii. Poprzez to użycie wzrosło aż do 30 %.

Na koniec organizatorzy musieli rozliczyć akcję i napisać raport. Do wszystkich uczestników został wysłany kwestionariusz, w którym organizatorzy otrzymali ocenę 2.[P 4] Nieznaczne problemy uczestnicy zauważyli w zakresie komunikacji i organizacji. Dlatego zdecydowano, że podczas przyszłych Wikiekspedycji o podobnej wielkości organizator w mniejszym stopniu będzie zajmował się fotografowaniem a w większym kierowaniem akcją oraz że dojdzie do lepszego podziału i kontroli zadań pomiędzy organizatorami. Dla organizatorów zaś najcięższe było zapewnienie szybkiego opracowania plików i wniosku o grant. Zasadniczą kwestią następnych lat jest rozwiązanie kwestii terminu na zgranie zdjęć lub zaangażowania nowicjuszy-fotografów. Sposoby pozwalające szybko dodać zdjęcia do Commons istnieją, ale wikifotografowie nie chcą ich używać. Na przykład wydaje się, że obróbka zdjęć zabytków kultury jest bardziej czasochłonne niż dokumentalne opracowywanie wiosek. W przypadku problemów z uzyskaniem wsparcia finansowego będą prowadzone negocjacje z donatorem lub będą poszukiwane inne źródła środków finansowych.

Ponieważ akcja była bardzo udana i było nią zainteresowanie to planowane jest powtarzanie jej również w kolejnych latach.

Zaproszenia i cytowania

[editovat | editovat zdroj]
  1. Zespół w tym przypadku jest definiowany jako fotograf z samochodem, z którym jadą jeden albo dwa inni fotografowie.
  2. Pod pojęciem obiektu rozumie się to, co ma lub może mieć swój artykuł na Wikipedii.
  3. Reszta została wgrana na początku 2018 roku.
  4. S skali od 1 do 5, gdzie 1 to najlepsza ocena a 5 najgorsza.

Następna Wikiekspedycja

[editovat | editovat zdroj]