Wikipedie:Wikiexpedice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příprava fotografů před akcí.

Wikiexpedice je vícedenní skupinový výjezd wikipedistů fotografů do určitého regionu České republiky, s cílem nafotografovat místní obce a další zajímavosti, které nemají ještě na Wikipedii kvalitní fotografie. Akce je zaměřena především na pořízení co největšího množství fotografií různých objektů, které se nacházejí především na venkově.

V roce 2016 se uskutečnila první Wikiexpedice na česko-polské hranici, která vynesla přes 3 600 fotek 186 lidských sídel; přes 1000 fotek hned našlo své užití na Wikipedii. Pokračováním byla velikonoční Wikiexpedice Západ v roce 2017, která se zaměřila na okres Klatovy a přilehlé oblasti. Na Commons přispěla 9131 fotkou více než 250 objektů, jimiž bylo ilustrováno 997 článků. V roce 2018 se uskutečnila Wikiexpedice Jih v okolí Českých Budějovic a Českého Krumlova, na níž bylo pořízeno přes tři tisíce snímků. V první polovině roku 2019 se uskutečnila další expedice na pomezí Táborska, Pelhřimovska a Příbramska, v okolí Mladé Vožice.

Česká Wikiexpedice v sobě zahrnuje mnohaleté zkušenosti fotografování českého venkova v rámci Mediagrantu (zejména Foto českých obcí) a polských Wikiexpedic. Náklady wikiexpedic hradí Wikimedia Česká republika prostřednictvím svého grantu (Wikiexpedice Slezsko, Západ a Jih), při mezinárodních akcí je očekáván spolupráce dalších poboček (např. Wikimedia Polska).

Aktuální[editovat | editovat zdroj]

Proběhlé[editovat | editovat zdroj]

Připravované[editovat | editovat zdroj]