Wikipedie:WikiProjekt Ruská politika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vítejte na wikiprojektu Ruská politika, který se snaží zvednout úroveň článků týkajících se ruské vnitřní i zahraniční politiky. Projekt se snaží koordinovat a synchronizovat snahy o zlepšování článků, které se úzce a případně i jen okrajově dotýkají daného tématu. Pokud se chcete přidat do našeho týmu, neváhejte a zapište se k účastníkům!

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]

Projekt se snaží koordinovat a synchronizovat snahy o zlepšování článků, které se úzce a případně i jen okrajově dotýkají daného tématu. Níže jsou okruhy jednotlivých cílů wikiprojektu. Neváhejte doplňovat další relevantní informace, úkoly a cíle.

Doplnit důležité chybějící články, šablony a portály[editovat | editovat zdroj]

Mezi články, šablonami a portály, které je potřeba doplnit, jsou např.:

 1. Šablona:Vladimir Putin HotovoHotovo Hotovo. Nástřel založen. --Palu (diskuse) 11. 11. 2016, 10:48 (CET)Odpovědět[odpovědět]
 2. Šablona:Dějiny Ruska 20. století
 3. Šablona:Patriarcha moskevský a celé Rusi
 4. Proces Bolotnaja
 5. Šablona:Ruská knížata (zamodřit)
 6. Šablona:Velvyslanci Ruské federace v Česku (současný velvyslanec RF v Praze: Sergej Borisovič Kiselev – rusky Сергей Борисович Киселёв)

Udržovat články, šablony a portály[editovat | editovat zdroj]

Mezi články, šablonami a portály, které je potřeba upravit, jsou např. (v závorce je uvedeno co je potřeba upravit):

 1. zamodření šablony ‚Volby v Rusku‘ (vytvoření celých dosud nezamodřených hesel k jednotlivým volbám, již jich je opravdu dost) 
 2. vytvořit šablonu k osobě ‚Vladimira Putina (HotovoHotovo Hotovo. Nástřel založen. --Palu (diskuse) 11. 11. 2016, 10:48 (CET)) a dávám ke zvážení i ‚Dějinám Ruska 20. stoletíOdpovědět[odpovědět]
 3. zamodřit linky v šabloně ‚Ukrajinská krize‘ a ještě ji hesly rozšířit, či jinými zkusit doplnit a seřadit
 4. vytvořit a vhodně zakomponovat do ostatních tematicky dotčených článků heslo jako je dnes na cs.wikinews.org, a to ‚Státní duma ratifikovala dohodu o přijetí Krymu a Sevastopolu k Ruské federaci‘ (samotný průběh ratifikace, účast, slavnostní podpis dekretů), a to s ohledem na články ‚Anexe Krymu ruskou federací‘ a ‚Krymské referendum (2014)‘ + zamodření linků. Myslím si, že si to ještě pozornost zaslouží. 
 5. doplnit a opravit heslo ‚Zákonodárný proces v Rusku‘, ‚Nové Rusko‘, ‚Doněcká lidová republika‘, ‚Luhanská lidová republika‘ + zamodřit linky
 6. vytvořit nové, či vhodně doplnit heslo staré (‚Pravoslaví‘, ‚Rusko‘), které by se věnovalo pouze a jenom vývoji ruského pravoslaví od prezidenta B. Jelcina k V. Putinovi (změna postoje k církvi je od Gorbačova markantní). Zdokumentovat vliv současné ruské pravoslavné církve na dění v Rusku a vztah ruské společnosti k pravoslavné církvi, vliv církve na politický chod země
 7. zamodřit heslo ‚Patriarcha moskevský a celé Rusi‘ (vizte chronologie patriarchů) + vytvořit šablonu pro ně, patriarchy
 8. Podívat se na Portál:Rusko, aktualizovat ho a revidovat

Přidávat zdroje, požadovat zdroje[editovat | editovat zdroj]

Cílem projektu je udržovat vysokou míru ověřitelnosti a směřovat články k neutralitě. Pokud to není z nějakého důležitého důvodu nezbytné, snažíme se vždy dokládat všechna obsažená fakta. Mnohá témata, kterým se věnuje tento wikiprojekt, vykazují známky kontroverznosti, proto je více než v jiných tématech důležité udržovat vysokou míru ověřitelnosti. Jen tak lze jednotlivé články směřovat směrem k jejich neutralitě.

U článků, které vykazují v těchto směrech problémy, se nebojíme užívat šablony jako {{Chybí zdroj}}, {{Bez zdrojů}} nebo další šablony pro údržbu článků.

Podělit se o zdroje[editovat | editovat zdroj]

Na tomto místě se snažíme sbírat kvalitní věrohodné zdroje, které se tématem tohoto wikiprojektu zabývají v nějakém širším rozsahu. Jde především o zdroje, které mohou být využitelné k vylepšování nebo zakládání více článků. Nejvhodnější jsou zdroje dostupné na internetu, tištěné zdroje jsou sice méně dostupné, ale přípustné. Možné jsou i cizojazyčné zdroje.

Rozvíjet sesterské projekty[editovat | editovat zdroj]

Cílem projektu je rozvíjet články v co nejširším duchu. To zahrnuje také rozvíjení souvisejících záznamů na ostatních sesterských projektech Wikipedie, ať už na Wikicitátech, Wikiknihách, Wikizprávách, Wikizdrojích, Wikiverzitě, Wikislovníku, Wikidatech, Commons nebo Wikicestách. Níže je uveden seznam záznamů na sesterských projektech, které je potřeba založit, doplnit nebo upravit:

Identifikovat další problémy[editovat | editovat zdroj]

Pokud existuje jakýkoliv další problém, možná je toto to nejlepší místo pro jeho uvedení. Uvažte prosím, jestli si nový problém nezaslouží nejprve komunitní diskusi. Potom ho prosím konzultujte na diskusní stránce projektu.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Pakliže probíhá recenze projektu WikiProjekt Kvalita na některý z článků, šablon nebo portálů, které spadají pod křídla zdejšího wikiprojektu, můžete tuto skutečnost uvést v této sekci. K recenzi se tak dostanou další zainteresovaní lidé, což pravděpodobně povede ještě k lepším výsledkům.

Podobné wikiprojekty[editovat | editovat zdroj]