Nápověda:Poslední změny
Stránka Poslední změny (klávesová zkratka s R jako „recentní“) zobrazuje zvolený počet nejnovějších editací, které byly provedeny na české Wikipedii. Lze zobrazit všechny změny od všech uživatelů nebo seznam určitým způsobem filtrovat, například zobrazit jen úpravy článků nepřihlášených přispěvatelů. Společně se stránkou sledované stránky umožňuje uživatelům sledovat prováděné změny, kontrolovat je, bojovat proti vandalismu atd.
Stránka také pod nadpisem zobrazuje rámeček s odkazy na významné aktuální diskuse, přehledy a upozornění souvisejícími s tvorbou Wikipedie.
Zobrazované informace
[editovat | editovat zdroj]Každý řádek stránky posledních změn popisuje jednu změnu jedné stránky. O změně jsou zobrazeny tyto základní informace (zleva doprava):
- Typ změny: Pokud šlo o založení nové stránky, zobrazuje se zde písmeno N, pokud se jednalo o malou editaci, je označena písmenem m (nová stránka, při jejímž založení byla zaškrtnuta malá editace, je pak označena Nm), ostatní (běžné) editace nemají žádné označení. (Viz též zobrazená legenda.)
- Čas změny: Označuje, kdy k editaci došlo, přičemž čas se zobrazuje v časovém pásmu podle uživatelského nastavení (implicitně UTC).
- Změněná stránka: jméno stránky (a odkaz na její aktuální verzi), která byla změněna (včetně jmenného prostoru). Registrovanému uživateli, který má příslušnou stránku ve svém seznamu sledovaných stránek, se název zobrazí tučně.
- Odkaz rozdíl: odkaz na tzv. diff, který přehledně zobrazuje všechny provedené změny v textu stránky.
- Odkaz historie: odkaz na plnou historii editací dotyčné stránky.
- Změna velikosti: Počet bajtů (tzn. včetně formátovacích příkazů apod.), o který se změnila délka stránky; plusem je označeno přidání, mínusem ubrání textu, výrazné zkrácení je zdůrazněno tučně.
- Uživatel, který změnu provedl: Zde se zobrazuje jméno uživatele, který příslušnou změnu provedl, u anonymních uživatelů pak jejich IP adresa. Odkaz vede u registrovaných uživatelů na jejich uživatelskou stránku, u anonymů na stránku se seznamem všech jejich příspěvků.
- Odkaz diskuse: odkaz na diskusní stránku uživatele, který změnu provedl (kde mu lze zanechat zprávu).
- Odkaz příspěvky: U registrovaných uživatelů se zobrazuje ještě odkaz na seznam všech editací tohoto uživatele (u anonymních editací na seznam příspěvků odkazuje přímo samotná IP adresa).
- Shrnutí editace: Na konci řádku se v závorce zobrazuje shrnutí editace, tedy text, který uživatel napsal do řádku pro shrnutí editace pod editačním oknem (případně mohl být automaticky vyplněn při jeho neuvedení uživatelem); zobrazuje se kurzivou. Pokud uživatel editoval pouze část článku, zobrazuje se na začátku shrnutí šipka a šedivý nadpis příslušné části; šipka odkazuje na kotvu na začátku příslušné části aktuální verze článku.
Nastavení zobrazovaných změn
[editovat | editovat zdroj]Pomocí odkazů navrchu stránky je možné si nastavit, které všechny změny se mají zobrazovat.
- Je možné zvolit, kolik posledních změn se má zobrazovat, a to jednak omezením na celkový počet (Ukázat 50 | 100 | 250 | 500 posledních změn), jednak omezením na počet dní (během posledních 1 | 3 | 7 | 14 | 30 dnů), přičemž obě omezení platí současně (zobrazí se tedy editace pouze za zvolenou dobu, ale nejvýše v zadaném počtu). Implicitně se zobrazuje nejvýše 50 editací z posledních nejvýše 7 dnů.
- Tip pro pokročilé: Po zvolení limitu na celkový počet zobrazených změn lze v adresním řádku prohlížeče přepsat číslo u
limit=
i na vyšší, maximální hodnota však je 5000 (stránka s takovým počtem změn však může být velmi velká a také může zatěžovat server, proto tuto funkci nevyužívejte zbytečně; velikost stránky také může způsobit pád nebo zamrznutí vašeho prohlížeče, proto buďte opatrní).
- Tip pro pokročilé: Po zvolení limitu na celkový počet zobrazených změn lze v adresním řádku prohlížeče přepsat číslo u
- Je možné si zvolit, že se některé změny nemají zobrazovat. Takto lze skrýt malé editace, příspěvky od anonymních uživatelů (a zobrazovat jen registrované uživatele), nebo naopak příspěvky od registrovaných uživatelů (a nechat zobrazovat jen anonymní, což se často používá pro boj s vandalismem), případně je možné nechat si skrýt si své vlastní editace (tj. editace právě přihlášeného uživatele, který stránku posledních změn sleduje). V implicitním nastavení se nezobrazují změny botů (programů provádějících editace automaticky), zobrazování těchto změn však lze zapnout kliknutím na příslušný odkaz (a editace provedené boty se poté označují písmenem b).
- V rozbalovací nabídce pod odkazy je možné si nechat vyfiltrovat zobrazení na změny jen v některém (jednom zvoleném nebo ve všech kromě zvoleného) jmenném prostoru.
- Tyto možnosti a funkce lze kombinovat – např. skrytím malých změn, omezením na zobrazení jen některého ze jmenných prostorů a přepsáním limitu se lze dostat hlouběji do minulosti.
Kliknutím na Ukázat nové změny, počínaje od… se stránka aktualizuje, přičemž se zobrazí pouze editace provedené po zobrazeném čase (čase jejího načtení).
Zdokonalené poslední změny
[editovat | editovat zdroj]Registrovaní uživatelé si mohou ve svém uživatelském nastavení zapnout tzv. zdokonalené poslední změny. Při zapnutí této volby se všechny změny jedné stránky provedené v jednom dni zobrazují pouze jednou (u času poslední změny této stránky), přičemž kliknutím na šipku si lze rozbalit podrobný seznam.
Odkaz změny u sbaleného záznamu zobrazuje diff všech provedených změn (tzn. rozdíl mezi verzí před první změnou a verzí po poslední změně). Po rozbalení lze kliknutím na čas zobrazit verzi článku po příslušné změně a kliknutím na teď či předchozí lze zobrazit rozdíl mezi dvěma verzemi.
Jinak zdokonalené poslední změny fungují stejně jako „nezdokonalené“.
Pro fungování zdokonalených posledních změn musí uživateli fungovat JavaScript.
Funkce pro správce
[editovat | editovat zdroj]Správcům se u každé změny zobrazuje odkaz na zablokování uživatele, který danou změnu provedl. Tento odkaz vede na stránku s formulářem, který je potřeba vyplnit a potvrdit (náhodné kliknutí proto nevadí, uživatel není okamžitě zablokován).
Správci také mohou ze stránky posledních změn skrývat vandalismus, čímž mohou omezit obtěžování ostatních uživatelů vandalskými editacemi. K tomu stačí k URL pro přístup k seznamu uživatelových příspěvků přidat &bot=1
, např. https://cs.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Speciální:Contributions&target=Vandal&bot=1
. Pokud se na této stránce klikne na odkaz pro vrácení změn, budou jak původní editace, tak editace obnovující nový stav skryty z implicitního zobrazení seznamu posledních změn – budou označeny příznakem bot.