Wikipedie:Pod reálnou lípou/Brno, 19. února 2020/Zápis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Toto je zápis ze setkání brněnské komunity účastníků projektů Wikimedia. Související informace o tomto setkání naleznete na nadřazené stránce.

Brněnský wikisraz ve středu 19. února 2020 proběhl od 18:00 do 23:00 v zadním salonku restaurace Baroko na Orlí ulici v Brně. Zúčastnilo se ho 8 wikipedistů. Přítomni byli jmenovitě: Bazi, Ben Skála, Blahma, Frettie, Harold, Kirk, MIGORMCZ, Podroužek. Následující body shrnují průběh srazu:

  • V době konání srazu ještě v Česku nepanoval pocit ohrožení z nastávající pandemie COVID-19, takže jsme netušili, že se jedná na nějakou dobu o poslední brněnský wikisraz.
  • Z diskuze o citování matrikou (typicky událostí narození a úmrtí v životopisných článcích) a citování archiválií obecně vzešlo, že je asi zbytečné toto řešit šablonami (i pro velkou proměnlivost typů zobrazovaných informací), ale je dobré držet jednotný formát, např. ten ukázaný nyní na Wikipedista:Harold/ref. Nejaktivnější je v této mravenčí práci dlouhodobě Martin wolf. Současnou praxi vkládání těchto odkazů jako referencí navrhujeme výhledově nahradit za externí odkaz v sekci Externí odkazy a/nebo automaticky v životopisném infoboxu, přičemž odkazy na matriky by byly uchovány na Wikidatech (a odtud do článku automaticky přebírány), což by umožnilo jednotný a snáze změnitelný formát jejich prezentace a zároveň i větší kontrolu nad nimi (např. v případě, že archiv změní webovou adresu) a lepší vyhledatelnost (v rámci dotazů ve Wikidatech). Reference matrikou přímo v úvodu článku by už neměla být automatická, nýbrž by měla zůstat jen ve sporných případech (více různých uváděných dat) – a i tam by se vkládala jednotnou šablonou, která by referenci sestavila z údajů ve Wikidatech. Současné reference by mělo být možné roboticky dosti automatizovaně do Wikidat převést.
  • Prohlíželi jsme si opět mapu nafocenosti českých obcí a konstatovali, že oproti minulému měsíci bohužel došlo k posunu jen dohráváním fotografií z Wikiexpedice Orlické hory. V souvislosti s fotografováním drobné sakrální architektury (tzv. „křížků“) v obcích i v krajině byl vysloven zajímavý postřeh, že toto má smysl proto, že takový objekt může snadno zaniknout a zároveň není často (pro svou drobnos a/nebo odlehlost) zachycen ani v žádné fotografické databázi jako je Google Street View či Seznam Panorama.
  • Je rozjednána (prostřednictvím Bena Skály) návštěva Vojtěcha Dostála na některém z příštích brněnských wikisrazů. Nabízí přispět do programu školením souvisejícím s Wikidaty, což osazenstvo vítá. MIGORMCZ rád využije tvorbu a ukazování dotazů pro připravený projekt přefotografovávání Brna (pár nápadů už má).
  • Wikimedia Česká republika bude 25. dubna v Praze pořádat valnou hromadu, předtím je plánována i schůze revizní komise. Na 22. dubna je plánována účast na NGO Marketu a již 9. března se uskuteční akce WikiGap v Praze i v Brně.
  • Jsme v kontaktu s lidmi z vedení Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, kteří mají v úmyslu vyhlásit výběrové řízení na pozici fakultního wikipedisty rezidenta. Hodláme je v tom podpořit a s vybraným studentem pak být v kontaktu. Záměr vítám i proto, že by mohl umožnit obecné rozšíření dobrého jména Wikipedie mezi budoucími učiteli.
  • Blahma představil přítomným fungování Ceny města Brna, Frettie udržuje v článku seznamy oceněných a Ben Skála přislíbil převést informace o všech těchto oceněních do Wikidat.
  • Po delší době mezi nás opět zavítal wikipedista Kirk, který nám ukázal své nové fotografické vybavení a byly s ním konzultovány některé detaily někdejšího wikiprojektu Foto Brno, na němž participoval, jakož i nyní připravovaného projektu Foto Brno 2.
  • Zejména MIGORMCZ ve spolupráci s Blahmou dále rozpracovávali ideu projektu Foto Brno 2 vzešlou od MIGORMCZ – ten chce pravidelně vyhodnocovat kvalitu fotografického pokrytí částí Brna na Wikimedia Commons, zpracovávat přehled v podobě mapy a podněcovat cestou gamifikace a drobných odměn dobrovolnické fotografy ke spolupráci směrem ke společnému cíli. Doplňkem by mohl být i fotografický workshop či aktivita spojená s Wikidaty, organizačně by to mohlo být realizováno jako komunitní minigrant. MIGORMCZ s Blahmou budou myšlenku dále rozvíjet směrem k úspěšnému startu snad už na jaře.
  • Podroužek dává k pozornosti ŽOK o firmách.
Politicky pikantní shoda jmen zachycená wikifotografem v terénu
  • Jako na politicky pikantní perličku poukázal MIGORMCZ na svou fotografii z Rychnovska. Blahma na základě současných údajů spočítal, že čistá pravděpodobnost, že se vedle sebe na hřbitově setkají právě tato dvě příjmení, je jen 1 ku 190 milionům.
  • Blahma na svém zatím stále ještě experimentálním korpusu české Wikipedie ukázal vyhledatelnost frází typu „dokončení je plánováno na rok 2010“, které byly kdysi do Wikipedie v dobré víře vloženy, ale od té doby už bohužel nikdy neaktualizovány. K zájmu o systematické potírání těchto jevů ho inspiroval jeho vlastní nález jednoho takového velmi starého „plánu“ v článku Mýtiny. Nabízí se dokonce myšlenka vkládání takovýchto „plánů“ (které obecně nejsou závadné, dokud se ovšem udržují) sledovat a po vypršení lhůty je pak automaticky příslušnému vkladateli „připomínat“ :-)
  • Zápis vypracoval --Blahma (diskuse) 1. 4. 2020, 17:29 (CEST)[odpovědět]

Dočetli jste až sem a zápis vás zaujal?   Dejte nám „like“!   (Chceme totiž vědět, kolik lidí včetně přespolních dění na brněnských wikisrazech zajímá.)