Přeskočit na obsah

Wikipedie:Jak zvítězit ve sporu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
  1. Neustále opakujte svůj argument dokola. Počkejte, až protistrana vyčerpá všechny své argumenty, pak ten svůj ještě jednou zopakujte a prohlašte všechny argumenty protistrany za vyvrácené.
  2. Pojistěte si, že ti, co s vámi souhlasí, se budou za vaše stanovisko bít se stejnou vervou, jako vy. Důležité je táhnout za jeden provaz a nevystupovat každý sám za sebe.
  3. Nikomu neustupujte! Pevně si stůjte za svým a nesnažte se dosáhnout jakéhokoliv kompromisu.
  4. Vystupujte autoritativně. Žádné protiargumenty nejsou dostatečně pádným důvodem k tomu, abyste ze svých požadavků slevili.
  5. Nezapomeňte občas okořenit atmosféru nějakým tím nařčením oponentů z porušení Wikietikety, případně použijte doporučení o zdvořilosti nebo o osobních útocích. Dbejte však na to, aby míra obvinění nepřesáhla únosnou mez a nedošlo k vašemu zablokování.
  6. Když s vámi někdo souhlasí, pochvalte ho, že má na věc svůj názor. V momentě, když s vámi někdo permanentně nesouhlasí a navíc je tato osoba správce, upozorněte ho, že jej při nejbližší příležitosti vyzvete k potvrzení ve funkci.
  7. Argumentujte pravidly. Pokud tak činíte, vaše argumenty jsou nezpochybnitelné. Když tak činí protistrana, pak na tyto připomínky vůbec nereagujte a reagujte na jinou část oponentova sdělení. Až půjde do tuhého, nebojte se použít logického klamu a protistranu obviňte z argumentace logickým klamem (nebo argumentačním klamem). Nezapomínejte, že nejlepší obranou je útok.
  8. Vyžadujte po protistraně přísné plnění litery pravidel. Jakoukoliv odchylku nenechte bez povšimnutí, vyčtěte ji oponentům a proces řešení sporu pokud možno bojkotujte tak dlouho, dokud nebude odchylka napravena.
  9. Prosazujte své názory silou! Obcházejte běžné komunitní procesy, editujte s odvahou, mažte s odvahou a nevšímejte si žádných pravidel. K tomu vám může dopomoci i váš bot.
  10. Disponujte dostatečnou dávkou drzosti. Pokud vše selhává a zdá se, že článek (šablona, cokoliv) přece jen zůstane na špatné verzi, přistupte k prosazení svého názoru editační válkou. Sám/sama to nezvládnete, ale vaši druhové (viz bod 2) vám úspěch zajistí. Je zaručené, že ti, kteří se spoléhají na podporu mlčící většiny (která není tak perzistentní, a tak raději vyjádří svůj názor jen jednou a dále se do sporu nezapojuje), to vzdají dříve. V opačném případě zůstanou v boji osamoceni.
  11. Jestliže se stanete obětí revize ŽoPSu nebo jsou jakkoli jinak krácena vaše práva a nikdo nechápe myšlenky, kterými obohacujete Wikipedii, vstaňte od počítače a prostě si toho nespokojence najděte.
  12. Obraťte se na výrok jury. Pokud žádného Juru neznáte, navštivte Juru.
  13. Zlikvidujte spory. Beztoho jsou zdraví škodlivé. (Doporučuje se savo nebo domestos.)

Související stránky[editovat | editovat zdroj]