Wikipedie:Fotíme Česko/Historie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O projektu Videonávody Proplacení cesty Historie FČ a FAQ Soutěže


Nejčastější otázky

1. Co mám fotit?

Stačí, když vyfotíte jakékoliv místo, ulici, stavbu, památku, vodní plochu, památný strom, událost, zvyk, zvíře, rostlinu, člověka... V podstatě cokoliv, co na Wikipedii zatím chybí a fotku nahrajete na Wikimedia commons. Při výběru objektu k focení se také zamyslete nad jeho encyklopedickou významností. Pokud chcete zjistit, co ještě není nafoceno, podívejte se na WikiShootMe.

2. Můžu vyfotit něco, co už je nafocené?

Je lepší, když se zaměříte na focení bílých míst. Pokud dojde k změně místa v čase, např. rekonstrukce budovy, tak je přínosné zachytit jeho proměnu i novou podobu.

3. Jakou mám nastavit kategorii?

Systém kategorií na Wikimedia Commons je pro nováčky poměrně složitý. Jako kategorii vyplňte název obce, kde jste fotku pořídili.

4. Je pravda, že mi proplatíte náklady na cestu?

Ano, stačí pokud splníte podmínky pro proplacení cesty a odešlete žádost přes Tracker.

5. Když najdu špatně nafocené místo, lze takovou fotku nahradit?

Ano, může fotot i místa už nafocená. Každá kvalitativně lepší nebo aktuální fotka místa, které se proměnilo, je k u užitku. Pokud je k danému místu přiřazená špatná fotografie, lze ji nahradit jinou.


Máte jinou otázku? Zkuste je položit v skupině Fotíme Česko, napište Natalii Schelachowské (Natalia.szelachowska@wikimedia.cz), Richardovi Sekerákovi (Richard.sekerak@wikimedia.cz) nebo nás kontaktujte na mailu fotimecesko@wikimedia.cz.


Historie Fotíme Česko

Poslední aktuality:

 • Leden 2023: Vernisáž nejlepších fotografií Czech Wiki Photo 2022 v Didaktikonu Kampus Hybernská v Praze.
 • Leden 2023: Vyhlášení vítězů Czech Wiki Photo 2022.
 • září 2022: zveřejnění 4. ročníku Czech Wiki Photo 2022
 • červenec: srpen 2022: fotografická Soutěž Chráněná území
 • červenec 2022: Wikiexpedice Šumava
 • květen 2022: Nová podoba stránek Fotíme Česko.
 • březen 2022: V rámci projektu Fotíme Česko připravujeme zásadní změny. První z nich souvisí s přijetím Richarda Sekeráka jako koordinátora fotografických projektů. S Richardem se zatím můžete seznámit prostřednictvím blogpostu.
 • leden 2022: ve Skautském institutu proběhla výstava Czech Wiki Photo 2020 a 2021 (13. 1. – 31. 1. 2022, kavárna, 1p.).
 • říjen 2021: setkání „Czech Wiki Photo s učiteli“ povede Wikipedista Jarda Mašek.
 • červen 2020: nastartovali jsme 3. ročník fotosoutěže Czech Wiki Photo – nahrávat fotky je možné do 31. října 2021.
 • červen 2020: pro nováčky ve Fotíme Česko jsme získali dva lektory, kteří jim budou pomáhat v případě nejasností.
 • květen 2020: otevřeli jsme 2. ročník fotosoutěže Czech Wiki Photo – přihlaste své fotky do konce října. Soutěž pořádá Wikimedia ČR.
 • květen 2020: Jak se fotilo pro Wikiprojekty v roce 2019? Přečtěte blog se statistikami.
 • duben 2020: díky wikipedistovi Honzovi Beránkovi máme nové videotutoriály*(odkaz na subpage), které vás provedou kapitolou.
 • červen 2019: od webu Drobnepamatky.cz jsme získali údaje 22 000 památek, které postupně importujeme do sesterského projektu Wikipedie Wikidata – prvních několik tisíc v Praze a v Plzeňském kraji můžete vidět na této mapě. A teď to zajímavé pro fotografy: Toto je mapa památek bez fotky, které vyfiltrovala aplikace WikiShootMe. V rámci Fotíme Česko je můžete hned začít fotit! (Některé odpovídající fotky už jsou ale možná uložené na Wikimedia Commons a s nenafocenými Wikidata-položkami je stačí jen propojit.


Dávnější historie

Předchůdcem projektu Fotíme Česko byl projekt Mediagrant, který se tematicky zaměřoval na zdokumentování určitých oblastí jako třeba vodstvo, chráněná území, foto českých obcí, události nebo třeba židovské památky. Vznik Mediagrantu sahá až 10 let zpátky, tedy dva roky po vzniku Wikimedia ČR. Postupem času se od Mediagrantu oddělil projekt Fotíme Česko, který usiluje o zdokumentování bílých míst. Projekt Mediagrant stále existuje a zaměřuje se specificky na focení českých obcí, které mají na Wikipedii článek, ale nemají fotku.