Přeskočit na obsah

Wikipedie:Večer svobodné kultury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Večer svobodné kultury 2024
Vítěz Czech Wiki Photo 2022
Vítěz Czech Wiki Photo 2022
MístoDidaktikon
Kampus Hybernská
Datum založení2020
PořadatelWikimedia ČR
Datum19. leden 2024
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Večer svobodné kultury 2024

Tradičně první akcí, kterou pořádá na počátku roku spolek Wikimedia ČR, je Večer svobodné kultury. Součástí večera je vernisáž pátého ročníku soutěže Czech Wiki Photo 2023, beseda s našimi partnery z řad GLAM institucí – zástupci muzea, knihovny, archivu a GLAM wiki-rezidenty nazvaná Jak sdílíme aneb Svobodná kultura v praxi veřejných, kulturních a paměťových institucí a večerní wiki slam.

Debatu a slam budeme také streamovat a po akci bude ke shlédnutí.

Proč dorazit?[editovat | editovat zdroj]

Večer svobodné kultury je určen všem wikipedistům, členům spolku Wikimedia ČR, spolupracujícím institucím, zájemcům o svobodnou kulturu, studentům (nejen) Univerzity Karlovy, kteří se věnují editování Wikipedie nebo o ni mají zájem.

Pokud míříte na wiki slam, nezapomeňte si zarezervovat místa.

Časový harmonogram[editovat | editovat zdroj]

  • 16:00 | Jak sdílíme aneb Svobodná kultura v praxi veřejných, kulturních a paměťových institucí (diskuse)
  • 18:00 | Vernisáž a vyhlášení výsledků Czech Wiki Photo 2023
  • 19:00 | Slam pro Wikipedii a svobodnou kulturu

Přímý přenos můžete sledovat zde.

Jak sdílíme aneb Svobodná kultura v praxi veřejných, kulturních a paměťových institucí[editovat | editovat zdroj]

Záznam diskuse je k dispozici na Commons a na YouTube

Zpřístupňování sbírek a databází je jedním z klíčových cílů globálního programu GLAM, který v České republice organizuje Wikimedia ČR. Konkrétní spolupráce pak závisí na cílech dané instituce a často také na schopnosti najít a zapojit tzv. wiki-rezidenty. Kdo jsou a co dělají wiki-rezidenti? A jak z jejich práce profitují samotné kulturní či paměťové instituce? A jaké jsou nejčastější problémy, se kterými se při zpřístupňování sbírek setkávají a co v praxi dobře funguje?

Tyto a další otázky položíme při debatě vybraným wiki-rezidentům a dalším zástupcům našich spolupracujících GLAM institucí, mimo jiné ze Historického ústavu AV ČR, Státního oblastního archivu v Praze, Muzea východních Čech v Hradci Králové nebo Národní knihovny. Přijďte s námi sdílet dobrou praxi!

Moderuje: Pavel Bednařík (Wikimedia ČR)

Diskutující:

Czech Wiki Photo 2023[editovat | editovat zdroj]

Pátý ročník soutěže o nejlepší fotku nahranou na svobodné úložiště Wikimedia Commons zná své oceněné, které vyhlásíme u příležitosti vernisáže nejlepších fotek. V rámci soutěže Czech Wiki Photo 2023 vznikly skvělé snímky, které si návštěvníci budou moci prohlédnout do konce února 2024 v Didaktikonu Kampusu Hybernská. Na všechny přihlášené snímky se můžete podívat zde.

Wiki-slam[editovat | editovat zdroj]

Na Slam je omezená kapacita, proto si prosím rezervujte svá místa zde.

Mezi vystupujícími slamery budou mimo jiné:

  • Vašek z Aše – bronzový medailista Mistrovství Evropy, dvojnásobný vicemistr ČR ve slamu (2021, 2022). Pochází z Aše, nyní studuje Katedru alternativního a loutkového divadla DAMU, žije v Praze.
  • Večerka – Hanka se sice považuje za Pražačku, ale vyrůstala v Sokolově, přičemž léta trávila většinou v Hanoji. Pracuje v oboru data science a studuje psychologii a ekonomii.
  • Francimora – písničkářka s vášní pro divadlo, femme fatale původem z Hradce.
  • Tim Postovit – básník, překladatel z ruštiny, mistr ČR v duoslamu pro rok 2019, vítěz soutěže o vydání básnické sbírky Motýlí pavilon v nakladatelství Host.

Není. Na akci je vstup zdarma, pokud chcete naši činnost podpořit, můžete zde. Doporučený příspěvek je 200 Kč.