Wikipedie:Fotíme Česko/Soutěž Chráněná území

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O projektu Videonávody Proplacení cesty Historie FČ a FAQ Soutěže


i
i

O soutěži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Chráněná území pořádá spolek Wikimedia ČR.

Zapojte se do fotosoutěže a foťte chráněná území (nejen pro) Wikipedii. Zaměřit se můžete na rostliny, živočichy, krajinu nebo architekturu na chráněných krajinných územích v České republice. Podmínkou je, aby fotka pocházela z některého z nich a aby byla pořízena v letošním roce. Hlavní cenou soutěže je voucher na fotografické služby obchodě Centrum Fotoškoda v hodnotě 1000 Kč a vystavení vítězné fotografie na hlavní stránce Wikipedie v sekci obrázek týdne, takže ji uvidí každý návštěvník české Wikipedie! Druhé a třetí místo obdrží drobné věcné ceny od Wikimedia ČR.

Jak přihlásit fotografii do soutěže?[editovat | editovat zdroj]

Pokud vaše soutěžní fotky na Wikimedia Commons ještě nejsou, nahrajte je přes odkaz „Nahrát fotku“ (červené tlačítko). V nahrávacím formuláři u fotky vyplňte category:Fotosoutěž CHÚ:příroda nebo category:Fotosoutěž CHÚ:architektura.

Pokud jste fotku, se kterou chcete soutěžit, uložili na Commons už dříve (tzn. nepoužili jste k tomu tlačítko a tato fotka splňuje podmínky soutěže), stačí ji přiřadit do category:Fotosoutěž CHÚ:příroda nebo category:Fotosoutěž CHÚ:architektura.

Fotografie do soutěže bylo možné nahrát do 7. srpna 2022.
Fotografie do soutěže bylo možné nahrát do 7. srpna 2022.
Fotografie do soutěže bylo možné nahrát do 7. srpna 2022.

Jste na Wikipedii noví a nejste si jisti, jak správně nahrávat fotografie? Podívejte se na krátký návod. Další informace o tom, jak nahrávat fotografie, naleznete na stránkách Fotíme Česko.

Jak vypadá správná soutěžní fotografie?

 • Je pořízena v roce 2022 na území České republiky v jakémkoli chráněném území a nahrána nejpozději do 7. 8. 2022.
 • Má minimální rozměry 3840 × 2160 px a velikost alespoň 2 MB.
 • Tematicky spadá do category:Fotosoutěž CHÚ:příroda nebo category:Fotosoutěž CHÚ:architektura.
 • Je nahraná na Wikimedia Commons pod svobodnou licencí (Creative Commons Attribution 3.0 nebo 4.0).
 • Je nahraná z registrovaného uživatelského účtu s povolením zasílání zpráv (zvolte „Allow other users to email me v nastavení profilu na Wikimedia Commons v nastavení účtu na Wikimedia Commons), abychom vás mohli kontaktovat v případě výhry.
 • Obsahuje Exif s lokalizací místa a časem pořízení fotografie.
 • Neobsahuje vodoznak.

Další pravidla:

 • Soutěžit můžete pouze s vlastními fotkami.
 • Maximální počet nahraných fotek do soutěže jsou tři.

Co můžete vyhrát?

 • Autor nejlepší fotografie obdrží voucher na fotografické služby v obchodě Centrum Fotoškoda v hodnotě 1000 Kč a vítězná fotka bude vystavena na hlavní stránce Wikipedie v sekci obrázek týdne.
 • Druhé a třetí místo obdrží drobné věcné ceny od Wikimedia ČR.
 • V porotě soutěže zasedne radní Aktron, dlouholetá aktivní uživatelka Dirillo a koordinátor komunitních projektů Richard Sekerák (WMCZ).

Soutěž Chráněná území vyhrála, na základě hlasování poroty, fotografie Upolinová louka od User:Lubor Ferenc. Výherci gratulujeme a ostatním fotografům děkujeme za účast.

Na druhém místě se umístil User:Fric.matej s fotografii Tesaříka alpského.

Třetí místo obsadil User:Opaq Nitsu s fotografii kostela svatého Štepána na Kvildě.

Pokud vaše fotografie nevyhrála, nezoufejte. V září začne další ročník hlavní fotografické soutěže Czech Wiki Photo, takže si můžete znovu chystat foťáky!

Wikiexpedice Šumava[editovat | editovat zdroj]

Chcete se zapojit, ale nemáte fotky splňující tato pravidla? Tak se k nám přidejte na Wikiexpedici Šumava, která bude konat v termínu 22.–24. července na Šumavě. Wikiexpedice je víkendová akce, jejímž cílem je zdokumentovat doposud nenafocená místa na Wikimedia Commons. Náklady na ubytování, dopravu a stravu účastníků hradí spolek Wikimedia ČR. Hlavním cílem Wikiexpedice Šumava bude nafocení vesnic, které mají článek, ale nemají na Wikimedia Commons žádnou fotografii. Tato wikiexpedice bude mít mezinárodní přesah, a kromě focení bude na programu také návštěva Stezky korunami stromů nebo společný oběd s rakouskými wikipedisty, kteří ve stejném termínu pořádají fotografickou akci na rakouské straně Šumavy. Jedná se o jedinečnou příležitost k pořízení soutěžních fotek a možnost se osobně se setkat s dalšími wikipedisty. Chci vědět víc.

Partneři projektu[editovat | editovat zdroj]

Partnery Soutěže chráněná území jsou obchod s fototechnikou Centrum Fotoškoda a mediálními partnery jsou Hrady.cz a Skompasem.cz.