Wenkeův obchodní dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wenkeův obchodní dům
Wenkeův obchodní dům, dnes městské muzeum
Wenkeův obchodní dům, dnes městské muzeum
Poloha
AdresaHusova 295, Pražské Předměstí, ČeskoČesko Česko
UliceHusova
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky35252/6-1656 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní dům obchodníka Wenkeho je jednou z prvních realizací architekta Josefa Gočára. Byl vystavěn v letech 19091911 ve východočeském městě Jaroměř na zadání místního obchodníka a podnikatele Josefa Wenkeho. Jako přední památka moderní české architektury je stavba památkově chráněna.

Jelikož původní obchodní prostory firmy A. Wenke a syn nedostačovaly, rozhodl se obchodník Josef Wenke vydat na studijní cestu po Evropě.[1]

Jedná se o obchodní dům amerického stylu, charakteristický na svou dobu progresivním nenosným průčelím zavěšeným na kovovém roštu a uvolněnou dispozicí. Na vzniku obchodního domu s Josefem Gočárem spolupracoval jaroměřský stavitel Josef Máša.[1]

Přes moderní strohost průčelí je interiér domu překvapivě útulný. Po vstupu do objektu na první pohled zaujme kruhová galerie, díky které se návštěvník rychle orientuje v prostoru celého objektu. Tento motiv je pro Gočárovy interiéry charakteristický. Ztvárnění přízemí je tvořeno kombinací kovu a skla, první podlaží je v klasickém duchu - drobném geometrickém dekoru. Za zmínku stojí také kazetový strop.

Gočár je také autorem vnitřního nábytkového vybavení. Jedním z nejúžasnějších kousků je skleněný „křišťálový“ lustr nebo černohnědé regály.

Před válkou se Wenkeovi dostali do dluhů a tak dům připadl městu. Během nacistické okupace bylo zničeno vnitřní vybavení a byly poškozeny malby na stropech. Po válce se do gestapem vyrabované budovy nastěhovalo Městské muzeum. V 50. letech byla část zadního traktu budovy zbořena.[2] V první polovině 60. let se jednalo o navrácení původního účelu do Wenkeova domu. Zájem zástupců velkoobchodů v Hradci Králové a Pardubicích ale nakonec polevil z důvodu zbourání části budovy v minulé dekádě.[3] Během 80. let pak proběhla oprava objektu, konkrétně výměna skleněného průčelí, a restaurování vnitřních prostor.

Od 3. května 1958 je budova kulturní památkou. Ke dni 1. července 2017 byl obchodní dům Vládou České republiky vyhlášen za národní kulturní památku.[4]

Na konci roku 2020 byla muzea předána k rekonstrukci. Netýkala se pouze Wenkeova domu, ale i sousedního objektu, kde byly umístěny muzejní depozitáře. V plánu je tento prostor také otevřít veřejnosti v podobě edukační místnosti a nové expozice věnované papírenské výrobě rodiny Wenkeových.[5] Rekonstrukce se sebou nesla i odstraněních nepůvodních prvků na objektu. Jedním z překvapení bylo odkrytí původní xylolitové podlahy.[6] Odpoledne 20. 9. 2022 měla jaroměřská veřejnost příležitost prohlédnout si zrekonstruované prostory Wenkeova domu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Archiweb - Wenkeův obchodní dům. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2023-02-08]. Dostupné online. 
  2. MERTLÍK, Pavel. Wenkeův dům: expozice Městského musea v Jaroměři. Jaroměř: Městské muzeum v Jaroměři, 1990. 
  3. Historie Městského muzea v Jaroměři | Městské muzeum v Jaroměři. muzeumjaromer.cz [online]. [cit. 2023-02-08]. Dostupné online. 
  4. Wenkeův obchodní dům v Jaroměři se stal dvaadvacátou národní kulturní památkou v Královéhradeckém kraji (npu.cz; 1.7.2017)
  5. Archiweb - V Jaroměři začala rekonstrukce Wenkeova domu. www.archiweb.cz [online]. [cit. 2023-02-08]. Dostupné online. 
  6. Obnova historického obchodního domu Wenke a syn v Jaroměři od Josefa Gočára je téměř u konce. Hradec Králové [online]. 2022-05-08 [cit. 2023-02-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]