Wenkeův obchodní dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wenkeův obchodní dům
Wenkeův obchodní dům, dnes městské muzeum
Wenkeův obchodní dům, dnes městské muzeum
Poloha
AdresaHusova 295, Pražské Předměstí, Jaroměř, ČeskoČesko Česko
UliceHusova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky35252/6-1656 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní dům obchodníka Wenkeho je jednou z prvních realizací architekta Josefa Gočára. Byl vystavěn v letech 19091911 ve východočeském městě Jaroměř na zadání místního obchodníka a podnikatele Josefa Wenkeho. Jako přední památka moderní české architektury je stavba památkově chráněna.

Jedná se o obchodní dům amerického stylu, charakteristický na svou dobu progresivním nenosným průčelím zavěšeným na kovovém roštu a uvolněnou dispozicí.

Přes moderní strohost průčelí je interiér domu překvapivě útulný. Po vstupu do objektu na první pohled zaujme kruhová galerie, díky které se návštěvník rychle orientuje v prostoru celého objektu. Tento motiv je pro Gočárovy interiéry charakteristický. Ztvárnění přízemí je tvořeno kombinací kovu a skla, první podlaží je v klasickém duchu - drobném geometrickém dekoru. Za zmínku stojí také kazetový strop.

Gočár je také autorem vnitřního nábytkového vybavení. Jedním z nejúžasnějších kousků je skleněný „křišťálový“ lustr nebo černohnědé regály.

Před válkou se Wenkeovi dostali do dluhů a tak dům připadl městu. Po válce se do gestapem vyrabované budovy nastěhovalo Městské muzeum.

Ke dni 1.7.2017 byl obchodní dům Vládou České republiky vyhlášen za národní kulturní památku.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]