Welicoruss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
WELICORUSS
Sestava v době vydání alba „Az Esm‘“
Základní informace
Původ Novosibirsk, Rusko
Žánry Symphonic black metal
Aktivní roky 2002-současnost
Web welicoruss.net
Současní členové
Alexej Boganov - zpěv
Gojko Marič - kytara
Dmitrij Žicharevič - baskytara
Ilya Tabachnik - bicí

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Welicoruss je ruská symfonická black metalová kapela z Novosibirsku.

Koncepce[editovat | editovat zdroj]

Název skupiny "Welicoruss" má historický význam, odvozený od názvu starého Severo-Východního Ruska. Název je také odkazem na ruského revolucionáře Černyševského. Zatímco zvuk a obraznost kapely s jejich tmou a intenzitou bezpochybně patří k black metalu, hudba Welicoruss také obsahuje tradiční lidové melodie a symfonické prvky. Texty, koncepce a ideologie jsou inspirovány starým Ruskem, východní filozofií a transcendentním vnímáním světa.[1]

WELICORUSS zní temne, mysticky a intesivně, tím se snaží ukázat jakým impozantním způsobem je možné spojit součastný metal s jeho vzdálenou mytologickou minulostí. Jejich hudba vás přenese do atmosféry staré Rusi, která vyjadřuje přirozené pocity a stejně tak i osobní vnímání Starověké Filosofie, kterou můžeme pocítit v jejich textech. Welicoruss, odráží ve svých skladbách a kompozicích svůj velký obdiv k Matce Přírodě, a pokouší se hledat ukrytou tajnou moc, která vládne Vesmíru.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Formace[editovat | editovat zdroj]

Kapela byla původně založená jako boční projekt Alexeje Boganova roku 2002, několik demo cd bylo vydané už dřív, než byla roku 2005 nabrána plně aktivní sestava. První dlouhohrající album "WinterMoon Symphony" bylo vydáno roku 2008, a druhé "Apeiron" následovalo krátce později roku 2009. Obě alba byly vydané významným ruským vydavatelstvím CD-Maximum, než kapela zrušila smlouvu s jejím vydavatelstvím v roce 2009.

Ruské období[editovat | editovat zdroj]

Videoklip písní "Blizzard" začal svou rotaci na YouTube letem roku 2008, a tehdy Welicoruss vystupoval na stejném podiu s Gorgoroth, Samael, Moonspell, a Cynic na festivalu Metal Heads Mission. Kapela byla uvedena ve vydání č. 47 Ruského časopisu Dark City Magazine,[2] čím získává další uznání. V roce 2009 kapela zahrála své první turné "WinterMoon Symphony Tour" v roli hlavní hvězdy v 16 městech Ruska od 11. dubna do 24. května, a zatím to byla jediná ruská black-metalová formace, které se podařilo přejet skrz celé Rusko.. Mimo jiné kapela taky zahrála s norskou viking black legendou Helheim v roce 2009.

V červenci 2011 kapela vydala bezplatný online single "Kharnha", který obsahuje tři nové písně, intro a orchestrovou verzi titulního tracku. Toto vydání představuje kapelu v poněkud jiném pohledu s melodičtějším stylem a otevřenějším procesem psaní.

V září 2011 kapela podepsala distribuční smlouvu s americkým labelem Domestic Genocide Records. V prosinci 2011 Welicoruss prezentoval svůj nový videoklip „Kharna“ v klubu "Rock City" v Novosibirsku. Video bylo natáčeno firmou Imperium Studios pod vedením Alexandra Tsurupa a Alexandra Semko a obsahuje klasické rusko-skandinávské témata s účastí skupiny historického šermu "Steel Fist" a modelkou Sofii Sonador.

V listopadu 2012 kapela publikuje na YouTube svůj další videoklip “Sons of the North” režírovaný Alexejem Boganovem a natočený studiem “EYE Cinema”. Vypráví o muži, který náhodou probudil syny severu zabité čarodějkou, kteří teď usilují o pomstu.

Evropské období[editovat | editovat zdroj]

V podzimu 2013 se zakladatel kapely Alexej Boganov přestěhoval do Prahy a začal hledat novou sestavu. Brzy ke kapele se připojili srbský kytarista Gojko Marič, ruský basista Dmitrij Žicharevič a český bubeník David Urban, což udělalo Welicoruss de facto mezinárodním projektem.

V roce 2014 kapela hraje na koncertech Arkony v Praze a Brně a zúčastní se festivalu Made of Metal a Under the Dark Moon v České republice.

Nové album „Az esm“ („Já jsem“ ve staroruštině) bylo oficiálně vydáno 31. lednu. Celé album bylo vytvořeno a nahráno v Novosibirsku, nicméně několik tracků byly znovu nahrány a trochu dodělány v Praze.

Symfonický Black-Metal z mrazivých koutů Sibiře, to je přesně to, co nám Welicoruss přinesli do Evropy. Kapela se v Evropě objevil v roce 2015, a již dokázali zahrát na jednich z největších evropských festivalů jak zahraničních tak i českých (Hellfest,Wolfszeit, Wave Gotik Treffen, Exit Festival, Made Of Metal, Ragnarok Festival, Rock Of Sandská a nebo Basinfire) a odehráli kolem 280 koncertů. Budete naprosto ohromeni jejich podiovým a vizuálním projevem, kdy vás kapela vezme na dalekou cestu mrazivou Sibiří a poté vrátí zpět. A toho je taky důkazem více než 45.000 lidí v Evropě, které vlastní jejich CD, a to vše za méně jak 3 roky.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Dema[editovat | editovat zdroj]

2002: "WinterMoon Symphony" Self-produced
2004: "WinterMoon Symphony" Second version, self-produced

Studijní Alba[editovat | editovat zdroj]

2008: "WinterMoon Symphony" LP, CD-Maximum (Label)
2009: "Apeiron" LP, CD-Maximum (Label)
2011: "Kharnha" EP, self-produced, free download
2012: "Apeiron/Kharnha" LP, previously released material, Domestic Genocide Records (Label)
2015: "Az Esm'", nezávisle

Kompilace[editovat | editovat zdroj]

2002: "Siberian xXx-treme 2" (WinterMoon Symphony, Pt. 2)

2006: "Agarta. Young rock of Siberia" — (Mermaid)

2007: "Siberian Death Metal" — (Apeiron) 2011: "Kharnha" EP, self-produced, free download

2012: "Apeiron/Kharnha" LP, previously released material, Domestic Genocide Records

2012: "Untitled Album" LP, Domestic Genocide Records

2016: "Best of Welicoruss [Symphonic Black Metal From The Coldest Depth of Siberia]"

Videa[editovat | editovat zdroj]

2007: "Slavonic Power" (WCG)
2008: "Blizzard" (WCG)
2009: "Slava Rusi" (WCG)
2011: "Kharnha" (Imperium Studio)
2012: "Sons of the North" (EYE Cinema)

2015: "Az Esm" (TBA)

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Současní Členové[editovat | editovat zdroj]

Alexej Boganov – koncepce, zpěv
Gojko Marič – kytara
Dmitrij Žicharevič – baskytara
Ilya Tabachnik - bicí

Dřívější Členové[editovat | editovat zdroj]

David "Artiller" Urban - bicí

Ilia "ELIAS" Chursin – bicí, perkuse
Boris "SENS" Voskolovich – aranžování, klavír, zpěv
Max "SOWER" Fomin – kytara
Alexey "ALEX" Boldin – baskytara
Alexandr "DIZHARMONY" Golovin – baskytara
Pavel "PAULARIC" Filyuhin – klavír, zpěv
Anton "DARKLIGHT" Lorentz – kytara

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Welicoruss: Sibiřské příběhy v českých zemích, Rozhovor.
  2. "WelicoRuss – «великорусское» блэк-просвещение". Dark City Magazine, Issue #47, November/December, Pg. 62

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]