Watcom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Watcom
Základní údaje
Datum založení1981
Datum zániku1994
ZakladateléWes Graham
Ian McPhee
Adresa sídlaWaterloo, Kanada
Charakteristika firmy
Oblast činnostisoftware
ProduktyWatcom C/C++ compiler
Mateřská společnostSybase (od 1995)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Softwarová společnost Watcom International Corporation byla založena v roce 1981 třemi zaměstnanci Computer Systems Group (Fred Crigger, Ian McPhee, a Jack Schueler) na University of Waterloo, ve Waterloo v Ontariu v Kanadě. Watcom vyprodukoval mnoho nástrojů, včetně dobře známého Watcom C kompilátoru, jenž byl představen v roce 1988.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Waterloo programovací jazyk BASIC byl jedním z prvních Watcom produktů. Během let 19781979 byl Waterloo BASIC vyvíjen se zaměřením na IBM série/1. V roce 1979 byl systém portován na VM/CMS běžící na počítačích IBM 370, 3030 a 4300 a byla uzavřena smlouva s IBM na vývoj kompilátorů. Mezi léty 1980 a 1983 byly uvolněny vylepšené verze, včetně portů na MVS/TSO a VM/CMS. Kromě Waterloo BASIC měli ještě další produkty zahrnující WATCOM APL, WATCOM COBOL, WATCOM FORTRAN, WATCOM Pascal a Waterloo 6809 Assembler.

V 80. letech vyvíjel Watcom kompilátory pro počítače Unisys ICON běžící na operačním systému QNX. Watcom C/C++ kompilátor s QNX vývojem obsadil trh s embedded aplikacemi.

V roce 1988 Watcom uvolnil svůj první kompilátor C pro IBM PC platformu. Byl uvolněn s číslem 6 v době, kdy poslední verze kompilátoru C od Borlandu a Microsoftu byla verze 5. Toto označení nic neznamenalo, byl to pouze marketingový tah.

V roce 1992 se Watcom přesunul na pole aplikací klient-server uvedením Watcom SQL a SQL serverové databáze. Watcom SQL je stále ve vývoji, nyní pod jménem Sybase SQL Anywhere.

Watcom byl koupen Powersoftem v roce 1994 a v roce 1995 se Powersoft spojil se Sybase. Sybase se pokusil zaměřit Watcom kompilátor na vizuální vývoj RAD, Optima++, ale tento produkt se neuchytil. V roce 2003 Watcom C/C++ a Fortran kompilátor byly uvolněny jako open source projekt pod jménem Open Watcom.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Doom, Descent, Magic Carpet, System Shock a Duke Nukem 3D jsou nejznámější hry, které byly kompilovány s Watcom C.[1]

Síťový operační systém Novellu byl kompilován s Watcomem.[2]

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • GCC
  • MinGW – Minimalist GNU port na Windows
  • DJGPP – DJ Delorieovo DOS GNU Port Kompilátoru
  • Sybase

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Watcom na anglické Wikipedii.

  1. openwatcom.com [online]. [cit. 2007-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-20. 
  2. http://support.novell.com/techcenter/articles/dnd19950303.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]