Władysław Goral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Excelence
Władysław Goral
Blahoslavený
Pomocný biskup lublinský
Władysław Goral (1).png
Církevřímskokatolická
ArcidiecézeLublin
Jmenování10. srpna 1938
ZnakZnak
Svěcení
Kněžské svěcení18. prosince 1920
Biskupské svěcení9. října 1938
světitel Marian Leon Fulman
1. spolusvětitel Karol Niemira
2. spolusvětitel Kazimierz Tomczak
Osobní údaje
ZeměPolskoPolsko Polsko
Datum narození1. května 1898
Místo narozeníStoczek, Polsko
Datum úmrtí?. dubna 1945
Místo úmrtíKoncentrační tábor Sachsenhausen, Německo
Příčina úmrtíNení známá
NárodnostPolská
Svatořečení
Začátek procesu10. března 1992
Beatifikace13. června 1999
beatifikoval Jan Pavel II.
Svátek26. dubna
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev
Řeckokatolická církev
a další církve spadající pod Svatý stolec
Titul svatéhoMučedník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mons. Władysław Goral (1. května 1898, Stoczek – ?. dubna 1945, Koncentrační tábor Sachsenhausen) byl polský katolický kněz a biskup.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 1. května 1898 v Stoczku, v rolnické rodině. Po absolvování školy v Nasutówě studoval na gymnáziích v Lubartowě a Lublinu. Roku 1916 vstoupil do Kněžského semináře v Lublinu. Zde studoval čtyři roky, poté odešel do Říma, kde studoval filosofii. Dne 18. prosince 1920 byl vysvěcen na kněze. O dva roky později získal doktorát z filosofie.

Pamětní tabule v kryptě katedrála v Lublině

Roku 1926 se vrátil do Lublinu a začal učit jako profesor v semináři. Byl velmi vážený mezi studenty a dalšími lidmi. Aktivně pracoval v vědeckých společnostech a společenských organizacích. Působil jako předseda kněžského spolku „Unitas”.

Dne 10. srpna 1938 byl jmenován pomocným biskupem arcidiecéze lublinské a titulárním biskupem Meloëským. Na biskupa byl vysvěcen 9. října 1938 z rukou Mariana Leona Fulmana a spolusvětiteli byli Karol Niemira a Kazimierz Tomczak.

Působil jako asistent Katolické akce, navštěvoval školy a vězně. V předvečer vypuknutí 2. světové války kázal a slavil mše v katedrále a v lublinských kasárnách. Dne 17. listopadu 1939 byl zatčen i s ostatními duchovními kurie v rámci německé akce „Sonderaktion Lublin”. Po převozu do věznice v Lublinském zámku byli postaveni před nacistický soud. Byli odsouzeni k trestu smrti, který byl po zásahu Svatého stolce změněn na doživotní vězení. V prvních dne měsíce prosince roku 1939 byli biskupové Lublinu, vězněni v táboře. Biskup Goral byl poslán do izolace do betonového bunkru podtábora Zellenbau, který byl vytvořen z určitého sektoru tábora. V ústraní zůstal pět let, a jediná forma kontaktu s vnějším světem byla cenzurovaná pošta. Zemřel v únoru nebo podle jiných zdrojů v dubnu 1945 po utrpení a nemocech atd. Přesná příčina smrti není známá.

Blahořečen byl dne 13. června 1999 papežem Janem Pavlem II. ve skupině 108 polských mučedníků za doby nacismu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]