Vyvolený (Thomas Mann)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vyvolený
Thomas Mann Der Erwählte 1951.jpg
Autor Thomas Mann
Původní název Der Erwählte
Země Spojené státy americké
Jazyk němčina
Žánry román
Vydavatel Alfred A. Knopf
Datum vydání 1951
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyvolený (1951, Der Erwählte) je román německého spisovatele Thomase Manna, nositele Nobelovy ceny za literaturu za rok 1929.

Děj a charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Tato moderní románová parafráze středověkého příběhu o životě papeže Řehoře, je posledním autorovým dokončeným dílem. Thomas Mann v něm zpracoval námět z eposu německého dvorského básníka Hartmanna von Aue (kolem 1160 - kolem 1210) Řehoř na skále (asi 1189, Greogorius auf dem Steine) o životě papeže Řehoře, který se narodil jako důsledek poklesku bratra a sestry a který jako dospělý, aniž to tušil, zhřešil stejně se svou matkou (tato postava se však nedá ztotožnit s žádným z historických papežů, z dnešního hlediska jde o fiktivní postavu). Po víc než sedmnáctiletém pokání na osamělé strmé skále uprostřed jezera je pak Řehoř navzdory svému provinění povolán na papežský stolec.

Román je překrásnou parabolou o tom, jak se i člověk, provinivší se proti stávajícím morálním zákonům natolik, že se ocitne na prahu vyvržení, může nakonec vrátit do lůna lidské společnosti, pokud dokáže ze všech sil této společnosti sloužit, protože „ne v poklesku, jakkoliv děsivém, nýbrž v tvořivé práci pro blaho všech se zrcadlí člověk.“

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]