Vyšší odborná škola Husův institut teologických studií

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyšší odborná škola Husův institut teologických studií
Žižkov Husův Institut 2.jpg
ZkratkaVOŠ HITS
Právní formaškolská právnická osoba
ZřizovatelHusův institut teologických studií
Datum založení2005
IČO71340670
ŘeditelDoc. ThDr. David Tonzar, Th.D.
AdresaRoháčova 1305/66, 130 00 Praha 3 - Žižkov, Sídlo: V Tišině 474/3, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
Zeměpisné souřadnice
Oficiální webhttp://www.hitspraha.cz
Obory vzdělávání
  • 61-41-N/04 Teologická a pastorační činnost
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyšší odborná škola Husův institut teologických studií je školskou právnickou osobou. Vznikla z potřeby zvyšovat teologickou odbornost (praktickou i teoretickou) katechetů, pastoračních asistentů, kazatelů a jáhnů, zejména z řad Církve československé husitské (dále jen CČSH) a v rámci tzv. celoživotního vzdělávání dále vzdělávat duchovní a faráře (CČSH) v neuniverzitním studijním programu.

Studijní program je otevřen i pro zájemce z řad široké veřejnosti, a to především všem, kteří se chtějí seznámit s českou teologickou školou a s dílem Mistra Jana Husa.

Teologický a ideový důvod vzniku samostatné Vyšší odborné školy Husův institut teologických studií vzešel ze snahy obnovit křesťanství (zásady křesťanské etiky a lásky) v dnešním světě. Ambicí absolventů Vyšší odborné školy Husův institut teologických studií by se měla stát snaha o revizi společenských vztahů a pomoc s mravní obnovou české společnosti v duchu tradic středověkého husitství a teologie Církve československé husitské. Vzdělávání na VOŠ HITS probíhá v souladu s podstatou Kristovy zvěsti, nových vědeckých poznatků i oprávněných životních požadavků dnešního člověka. Teologie je studentům předkládána srozumitelným, a pro dnešní myšlení přijatelným, způsobem.

V neposlední řadě je cílem školy podporovat rozvoj terciárního odborného vzdělávání v této oblasti s orientací na kvalitativní dimenzi edukačně-erudičního procesu ve spolupráci s vysokými školami, a to nejen českými, ale i zahraničními.

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Aula Husova institutu teologických studií

Akreditovaný vzdělávací program Teologická a pastorační činnost je členěn na tematické bloky hlavních teologických disciplín (systematická, biblická, praktická a historická teologie) a příbuzných věd (filosofie, religionistika, psychologie aj.).

Propria (základy) husitské teologie, formovaná v diskuzi s tradicemi katolických, evangelických, pravoslavných a dalších teologických škol, umožňují přiblížit se k současnému člověku jak v myšlení, tak po stránce praktického života. Vyšší odborné školy Husův institut teologických studií chce proto vybavit své posluchače odbornými znalostmi a prakticko-teologickými dovednostmi v linii těchto proprií, aby je po absolutoriu dokázali ve zcela konkrétní podobě, dané zaměřením každého z nich, uvést v praxi. Proto vzniklo vlastní teologické učiliště, které zároveň chce i svou prací přispět k budování teologické školy novodobé husitské teologie, podílet se na její analýze a následně i aplikaci v zájmu blaha celé společnosti.

Významní pedagogové[editovat | editovat zdroj]

  • Prof. ThDr. Zdeněk Kučera, český teolog, duchovní Církve československé husitské, filozof, profesor Husovy československé bohoslovecké fakulty a Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy
  • Prof. ThDr. Milan Salajka, byl český teolog, duchovní Církve československé husitské, profesor a děkan Husovy československé bohoslovecké fakulty v Praze, po roce 1990 profesor Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy, publicista, překladatel z němčiny, novinář, redaktor, editor a ekumenický pracovník.
  • Prof. ThDr. Zdeněk Sázava, je český teolog, biblista-novozákoník, publicista, editor, duchovní Církve československé husitské, emeritní profesor Husovy československé bohoslovecké fakulty v Praze, po roce 1990 Husitské teologické fakulty Univerzity Karlovy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]