Vyčegda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vyčegda
Řeka Vyčegda
Řeka Vyčegda
Základní informace
Délka toku1130 km
Plocha povodí121 000 km²
Průměrný průtok1100 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Archangelská oblast, Komi)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, Bílé moře, Severní Dvina
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyčegda (rusky Вычегда) je řeka v Komijské republice a v Archangelské oblasti v Rusku. Je dlouhá 1130 km. Plocha povodí měří 121 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na jižním okraji Timanského krjaže. Na horním toku je říční údolí úzké zaříznuté 20 až 40 m do okolní krajiny a vyskytují se v něm říční prahy. Níže dolina na některých místech vytváří bažinatá rozšíření s téměř stojatou vodou. Říční koryto je doprovázeno širokým zamokřeným úvalem s množstvím starých ramen a jezer. Vyskytují se v něm četné písčité peřeje a místa s podemletými břehy. Ústí zprava do Severní Dviny jako její největší přítok.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný roční průtok vody u Syktyvkaru činí 599 m³/s a poblíž ústí 1100 m³/s. Zamrzá na začátku listopadu a rozmrzá na konci dubna. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od dubna do června.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Je splavná pro vodáky. Na jaře je možná vodní doprava v délce 969 km do Voldina a v létě a na podzim jen v délce 693 km do Usť-Kulomu. Hlavní přístavy na řece jsou Solvyčegodsk, Jarensk, Mežog, Ajkino, Syktyvkar, Usť-Kulom.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]