Vyčegda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyčegda
Řeka Vyčegda
Řeka Vyčegda
Základní informace
Délka toku1130 km
Plocha povodí121 000 km²
Průměrný průtok1100 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Archangelská oblast, Komi)
Úmoří, povodí
Severní ledový oceán, Bílé moře, Severní Dvina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyčegda (rusky Вычегда) je řeka v Komijské republice a v Archangelské oblasti v Rusku. Je dlouhá 1130 km. Plocha povodí měří 121 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení na jižním okraji Timanského krjaže. Na horním toku je říční údolí úzké zaříznuté 20 až 40 m do okolní krajiny a vyskytují se v něm říční prahy. Níže dolina na některých místech vytváří bažinatá rozšíření s téměř stojatou vodou. Říční koryto je doprovázeno širokým zamokřeným úvalem s množstvím starých ramen a jezer. Vyskytují se v něm četné písčité peřeje a místa s podemletými břehy. Ústí zprava do Severní Dviny jako její největší přítok.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný roční průtok vody u Syktyvkaru činí 599 m³/s a poblíž ústí 1100 m³/s. Zamrzá na začátku listopadu a rozmrzá na konci dubna. Nejvyšších vodních stavů dosahuje od dubna do června.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Je splavná pro vodáky. Na jaře je možná vodní doprava v délce 969 km do Voldina a v létě a na podzim jen v délce 693 km do Usť-Kulomu. Hlavní přístavy na řece jsou Solvyčegodsk, Jarensk, Mežog, Ajkino, Syktyvkar, Usť-Kulom.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]