Vsevolod Alexandrov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vsevolod Alexandrov
Narození 4. června 1936
Moskva
Úmrtí 25. července 2010 (ve věku 74 let)
Moskva
Místo pohřbení Danilovský hřbitov
Alma mater Estonian Academy of Arts
Povolání malíř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vsevolod Jurjevič Alexandrov (rusky Всеволод Юрьевич Александров; 4. června 1936, Moskva25. července 2010) patřil k ruským průkopníkům abstraktní malířské tvorby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jeho otec Jurij Alexandrov byl architektem a grafickým designérem. Matka, Valentina Alexandrova byla operní pěvkyní. Vsevolod Alexandrov absolvoval Moskevskou státní uměleckou školu v letech 1949 – 1955. Touto školou procházeli talentovaní studenti a studentky z celého území SSSR.

Od roku 1955 do roku 1957 ho odborně doprovázel a vyučoval vynikající ruský malíř V.J. Jegorov. Další dva roky strávil na katedře monumentálního malířství prestižního Stroganovského institutu. V roce 1959 odjel na studentskou praxi do kláštera Ferapontov v severním Rusku.  Zde poprvé uviděl a v odloučení od běžného světa studoval fresky věhlasného umělce Dionisia. Zaujatě se je snažil napodobovat. Po návratu jasně cítil, že dále nemůže morálně sdílet často falešné motivy soc. realizmu a podařilo se mu přestoupit na Estonskou akademii umění. Studium v letech 1959 až 1964 spojil s pobytem v Estonsku a poznal na akademii mnoho významných estonských umělců. Mezi učitele V. Alexandrova patřili vynikající profesoři J. Voerahansu a V. Loik.

Od poloviny 60. let se Vsevolod Alexandrov zaměřuje na abstraktní umění, které bylo v té době v SSSR zakázáno. Začátkem sedmdesátých let už patří mezi umělce, kteří sdílí oficiální směr a státní politiku. Účastní se proto zejména nekonformních výstav na Malé Gruzínské v centru Moskvy.  V této době vzniká také obraz „Zasedání“, který je němým protestem proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa. Expresivní črty vyjadřují ponurou atmosféru setkání vysokých představitelů neznámo kdy a kde, ale právě zde, na tomto místě, padá zásadní rozhodnutí o vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa 21.8. 1968. Bohužel originál obrazu spolu s dalšími díly nejen Vsevoloda Alexandrova, ale i dalších umělců „z Malé Gruzínské“, se nečekaně stává obětí zásahu buldozerů, které toto místo setkávání a svobodnějších debat o umění, brzy srovnávají se zemí.                        

Později, během let 1979 – 80, se mu daří uspořádat několik oficiálních výstav v různých polských městech. A konečně roku 1982 otevírá samostatnou výstavu také ve Varšavě.

První samostatná výstava Vsevoloda Alexandrova v Moskvě byla uzavřena a zakázána hned první den po zahájení, právě proto, že představovala abstraktní umění. V dubnu 1991 umělec zahajuje výstavu svých prací ve Varšavě a po této výstavě se dočkal zvláštního vyznamenání, protože z rukou papeže Jana Pavla II přijal osobní požehnání a papež požehnal i jeho obraz „Madonna Misericordia“.

Od roku 1991 už V. Alexandrov žil trvale v Moskvě, byl velkým milovníkem filozofie a nestál příliš o publicitu. Pokračoval v činorodé práci až do konce svého života. Během tohoto období jakoby se již loučil se Zemí a vrací se od abstrakce k lyrickému žánru vyobrazení krajiny. V. J. Alexandrov zemřel dne 25. července 2010 v Moskvě.

Pedagogická činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1979 do roku 1981 přednášel Vsevolod Alexandrov kresbu na Moskevském architektonickém institutu, v létech 1981 až 1985 přednášel malbu na Stroganovském institutu.

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Vsevolod Alexandrov se v Tallinu stal žákem profesorů J. Voerahansua a V. Loika, kteří studovali umění v Paříži. Od roku 1988 byl členem Svazu výtvarných umělců SSSR. Významný představitel nonkonformizmu.

Výstavy jeho obrazů proběhly v Rusku i v zahraničí

Jeho obrazy se nachází také v USA, Německu, Polsku, České republice a dalších zemích

Seznam výstav
  • 1976 – 1982 .. účastnil se „Jarních“, „Podzimních“ a tematických výstav v Malé gruzínské ulici v Moskvě
  • 1979 – 1982... série personálních výstav ve městech Polska
  • 1982............... personální výstava ve Varšavě
  • 1982............... personální výstava v Domě Architektů (expozice uzavřena – pokus o představení duchovních a také abstraktních děl)
  • 1991............... personální výstava ve Varšavě
  • 1992............... personální výstava v domě-muzeu F.I. Šaljapina v Moskvě
  • 1998............... personální výstava v informačním středisku OSN v Moskvě
  • 2005............... skupinová výstava Výtvarníci Moskvy
  • 2008............... skupinová výstava Jubilejní výstava „75 let Moskevského Svazu výtvarných umělců“
  • 2009............... skupinová výstava Cesta jednoty v Ústředním domě výtvarných umělců v Moskvě.