Vozrožděnija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vozrožděnija
Ostrov Vozrožděnija z kosmu (listopad 1994)
Ostrov Vozrožděnija z kosmu (listopad 1994)
Vozrožděnija
Vozrožděnija
StátUzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostrov Vozrožděnija (rusky Остров Возрождения, „Ostrov Znovuzrození“; uzbecky Vozrojdeniye oroli) byl původně ostrovem, od počátku 21. století už jen poloostrovem v jihozápadní části Aralského jezera.

Ostrov byl objeven v roce 1848 expedicí A. I. Butakova a pojmenován Ostrov cara Mikuláše I. V 60. letech 20. století, před počátkem vysychání Aralského jezera, měl celkovou plochu okolo 216 km2. Ostrov se spojil s pevninou díky pokračujícímu ústupu hladiny jezera v roce 2001.[1] Nyní je rozdělen na uzbeckou a kazašskou část. Hlavním sídlem na ostrově byl Kantubek, který měl až 1500 obyvatel, ale nyní již neexistuje.

Vývoj biologických zbraní[editovat | editovat zdroj]

V roce 1948 byla na ostrově sovětskou vládou založena laboratoř pro výzkum, vývoj a testování biologických zbraní.[2] Informace o této utajované laboratoři, označované pod kódem „Aralsk 7“, byly západním zemím předávány sovětskými přeběhlíky (z nich pravděpodobně nejvýznamnější byl Kanatžan Alibekov). Podle všeho byly na ostrově modifikováni původci anthraxu a moru.

Pracovníci laboratoří opustili ostrov na konci roku 1991. Celá řada nebezpečných látek však nebyla řádně uskladněna nebo zničena a v průběhu následujících desetiletí se na jednotlivých nádobách s těmito látkami objevily netěsnosti. Kvůli pokračujícímu vysychání Aralského jezera a možnému propojení ostrova s pevninou se řada vědců obávala možné kontaminace pevniny nakaženými zvířaty. V roce 2002 byla na základě dohody mezi vládami Uzbekistánu a USA vyslána expedice čítající 113 odborníků, která neutralizovala přibližně 100–200 tun antraxu. Cena této operace byla vyčíslena na přibližně 5 milionů USD.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Vozrozhdeniya Island na anglické Wikipedii a Остров Возрождения na ruské Wikipedii.