Vlasotince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vlasotince
Vlasotince – znak
znak
Vlasotince – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška234 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Vlasotince
Vlasotince
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha308 km²
Správa
Oficiální webwww.vlasotince.org.rs
PSČ16210
Označení vozidelVL
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlasotince (v srbské cyrilici Власотинце, ty Vlasotince, pomnožné) jsou město v jihovýchodní části Srbska. Administrativně spadají pod Jablanický okruh. Město má 15 830 obyvatel.

Město se nachází na toku řeky Vlasnica, nedaleko od jejího ústí do řeky Južna Morava, na silničním tahu Leskovac-Babušnica. Ze západu jej obklopují roviny a z východu hory dosahující nadmořské výšky okolo 800 m.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název města, stejně jako název řeky[zdroj?] odkazuje na vlašské obyvatelstvo a poprvé se objevuje v 15. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Střed města.

Vlasotince jsou poprvé historicky zmíněny roku 1516 v tureckých záznamech. Existovaly pod poturčeným názvem Vlašotinac a administrativně spadaly pod Sofijský sandžak. V 16. století se odhaduje, že zde žilo 600 lidí. V roce 1866 zde byla založena základní škola. V roce 1878 získalo status městyse (varošice). Elektřina byla do Vlasotinců zavedena v roce 1912 po výstavbě nedaleké vodní elektrárny.

Během druhé světové války procházela územím současného města demarkační linie mezi oblastí okupovanou německou armádou a bulharskou zájmovou oblastí. Dne 10. října 1944 bylo město osvobozeno.

V 70. letech 20. století dosáhlo město deseti tisíc obyvatel. Roku 1999 mělo 15 442 obyvatel.[1]

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Ve Vlasotincích se nachází Regionální muzeum (srbsky Zavičajni muzej). Sídlí v historické budově staré turecké pevnosti. Na náměstí stojí památník obětem, které padly ve válkách v letech 19121918.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

V roce 2018 byl největším zaměstnavatelem průmysl, resp. energetika. V ní pracovalo přes dva tisíce lidí. Průmyslová zóna leží při západním okraji Vlasotinců. V zemědělství hraje významnou roli vinařství.[zdroj?]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vlasotince nemají se zbytkem Srbska železniční spojení. Hlavní silniční tah, který prochází městem, je silnice č. 39 celostátního významu, který spojuje Leskovac s městem Pirot u bulharské hranice.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve východní části města leží sportovně-rekreační centrum Vlasina, které zahrnuje krytou sportovní halu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STAMENKOVIĆ, Srboljub. Geografska enciklopedija naselja Srbije 1 (A-Đ). Beograd: Stručna knjiga, 2000. Kapitola Vlasotince, s. 356. (srbština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]