Viminacium

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Viminacium
Poloha
Souřadnice
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Viminacium
Viminacium
Správa
Oficiální webwww.viminacium.org.rs
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viminacium bylo starořímské město na území dnešního Srbska (asi 12 kilometrů od současného města Kostolac). Bylo založeno v 1. století a stalo se hlavním městem provincie Horní Moesie (po Diokleciánových reformách pak provincie Moesia Prima). Ve vrcholné éře v něm žilo 40 000 obyvatel.[1] Šlo o jedno z největších měst na Balkáně té doby. Trvale v něm sídlila Claudiova sedmá legie (Legio VII Claudia). Původní obyvatelstvo bylo keltsko-ilyrské (zejm. Skordiskové). S okolním světem město spojovala římská silnice Via Militaris. Viminacium bylo pravděpodobně místem, kde v roce 196 císař Septimius Severus prohlásil svého syna Caracallu caesarem.[2] V roce 239 propůjčil císař Gordianus III. městu status kolonie. V 5. století bylo zpustošeno Huny, ale byzantský císař Justinián ho obnovil. Za jeho vlády, v roce 537, zde byla také vytvořena křesťanská arcidiecéze. Roku 582 město obsadili Avaři, ale císař Herakleios ho dobyl zpět. Definitivně ho vyvrátili Slované během své invaze na Balkán v 6. století. Viminacium je jako archeologická lokalita výjimečná mimořádně vysokým počtem objevených hrobů, do roku 2017 jich bylo asi 14 tisíc.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Viminacium na anglické Wikipedii.

  1. Serbian archaeologists find sarcophagus with two skeletons and jewellery in ancient city. Reuters. 2018-05-31. Dostupné online [cit. 2023-07-19]. (anglicky) 
  2. Viminacium - Livius. www.livius.org [online]. [cit. 2023-07-19]. Dostupné online. 
  3. GRAŠAR, Jelena Anđelković. Finds in the Late Iron Age tradition from the Roman graves of Viminacium. www.academia.edu. Dostupné online [cit. 2023-07-19]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]