Vikinský York

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jórvík
 Northumbrie 867954
954–asi 1066
ovládnutí Anglie Normany 
Severská říše 
Alba (království) 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Jórvík (červená) a pět samosprávných měst Danelawu (zelená)
obyvatelstvo
státní útvar
vznik:
867bitva u Yorku, dobytí města a založení království
zánik:
státní útvary a území
předcházející:
Northumbrie Northumbrie
následující:
ovládnutí Anglie Normany ovládnutí Anglie Normany
Severská říše Severská říše
Alba (království) Alba (království)

Skandinávský nebo vikinský York (anglicky Scandinavian York, Viking York, staroseversky Jórvík) je termín anglofonních historiků pro 200 let trvající skandinávské nadvlády nad severoanglickým Yorkem (Jórvíkem) s územím dnešního hrabství Yorkshire, které dobyli na anglosaské Northumbrii severští vikingové v 9. století. Skandinávští dobyvatelé u moci vystřídali northumbrijské krále a z Northumbrie se stalo království Jórvík, které bylo součástí Danelawu, té části ostrova, kde bylo „dánské právo" nadřazeno anglosaskému, resp. dánské části Anglie, která byla pod silným vlivem Dánska. Jórvík měl také vazby k Dublinskému království. Pojem „skandinávský (nebo vikinský) York“ tak trvá po celé období panování severských nebo Dány dosazených loutkových králů (867954) a později earlů (954–asi 1066). Roku 1066 je celá Anglie včetně Jórvíku dobyta Normany.

Tažení velké pohanské armády (865878), které zrodilo království Jórvík
Mince s havranem ražená králem Olafem (941944)

Dánská nadvláda nad Yorkem začíná mezi lety 866/867 po dobytí Northumbrie spojenými vojsky vikingů, které byly vedeny bratry Ivarem Bezkostým a Halfdanem Ragnarssonem, snad syny legendárního Ragnara Lodbroka. Početní vikinští bojovníci různorodého původu vešli ve známost jako velká pohanská armáda. Halfdan se posléze ujal vlády, ta ovšem neměla dlouhého trvání, zemřel zanedlouho v roce 877 v bitvě u Strangford Loughu, když se snažil uplatnit svůj nárok na Dublinské království.

Po krátkém bezvládí nastoupil na jeho místo Guthred (asi 844–895), který se stal prvním křesťanským králem vikinské Northumbrie. Za vlády Olafa Sigtryggssona (941944) se v Jórvíku razí mince se symboly havrana, havraní korouhví a triquetrou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Scandinavian York na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]