Viet Minh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Việt Nam Ðộc Lập Ðồng Minh Hội
Liga za nezávislost Vietnamu
vlajka: Flag of North Vietnam (1945–1955).svg
Založena: 1941
Barvy: rudá, žlutá
Politické ideologie: komunismus, demokratický socialismus, levice a levý střed
Předseda: Ho Či Min

Viet Minh (plným názvem Việt Nam Ðộc Lập Ðồng Minh Hội) bylo osvobozenecké levicové hnutí na území Vietnamu vedené Ho Či Minem. Jeho cílem byla nezávislost vietnamského území na Francii a Japonsku a vytvoření levicové vlády.

Druhá světová válka

Roku 1941 se drobné vietnamské odbojové organizace spojily a vytvořily Viet Minh. Do té doby bojovaly proti kolonialismu, zejména francouzskému, samostatně. Koncem války dosadili Francouzi na vietnamský trůn císaře Bao Daie, který prakticky plnil francouzské nároky. Krátce po jeho dosazení byl obětí převratu organizovaného právě Viet Minhem.

Indočínská válka

Související informace naleznete také v článku Indočínská válka.

Viet Minh pod velením Ho Či Mina stál ve válce proti francouzské koalici. Po vítězství ve válce dosáhl Vietnam nezávislosti. Byl však rozdělen na komunistický sever (VDR) a demokratický jih. Na severu se Viet minh transformoval na vládu VDR (Ho Či Min) a na jihu na Việt Cộng (Nguyễn Hữu Thọ), partyzánskou organizaci, která se snažila o sjednocení země pod komunistickou vládou. Nevybírala si zřejmě prostředky boje, to však americká armáda taky ne. Šablona:Pahýl - politika