Vasilij Maximovič Maximov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vasilij Maximovič Maximov
I. N. Kramskoj, Portrét V. V. Maximova, 1878, akvarel na papíru, Státní ruské muzeum, Petrohrad
I. N. Kramskoj, Portrét V. V. Maximova, 1878, akvarel na papíru, Státní ruské muzeum, Petrohrad
Narození17.jul. / 29. ledna 1844greg.
Lopino
Úmrtí18. listopadujul. / 1. prosince 1911greg. (ve věku 67 let)
Petrohrad
Místo pohřbeníChernavino
Alma materImperátorská akademie umění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vasilij Maximovič Maximov (rusky Василий Максимович Максимов; 17. lednajul./29. lednagreg. 1844, Lopina – 18. listopadujul./1. prosincegreg. 1911, Petrohrad) byl ruský realistický malíř, člen uměleckého sdružení peredvižniků.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Vasilij Maximovič Maximov, kterého nejvíce proslavily žánrové scény, se narodil 17. ledna (29. ledna podle starého kalendáře) ve vesnici Lopina nedaleko Petrohradu, v rodině rolníka. Již v mládí se u něho projevil výtvarný talent, a proto se v roce 1855 začal učit v dílně malíře ikon v Petrohradě.

V roce 1863 začal studovat na petrohradské Akademii výtvarných umění, o rok nato se stal členem uměleckého kroužku sdruženého kolem Pjotra Alexandroviče Krestonosceva. V tomto období namaloval svůj první obraz Nemocné dítě (1864), za který dostal zlatou medaili Akademie.

Ovlivněn zážitky z dětství toužil už od akademických dob ve svých obrazech zachycovat život v rodné zemi:

Chci od základů poznávat Rusko a bídné ruské vsi, které u nás nikdo nezná, nikdo nemá zdání o potřebách a zármutcích venkova.

V roce 1866 ukončil studium a přijal nabídku na práci domácího učitele kreslení ve vesnici Subina v Tverské gubernii na západě Ruska.

V létě téhož roku se vydal na poznávací cestu po kraji kolem řeky Volhy, ze které si přinesl množství poznatků o životě jednoduchých lidí a které naplno zužitkoval ve své pozdější tvorbě. Úplně se začal věnovat dílům s tematikou života prostého venkovského lidu; P. M. Treťjakovovi v jednom z listů napsal, že "... navždy přešel k venkovskému životu". Důkazem toho je lyrika prodchnuto dílo Babiččiny pohádky (1867), které téměř vzápětí po dohotovení a vystavení koupil Treťjakov pro svou galerii.

V roce 1875 namaloval epický obraz Příjezd kouzelníka na vesnickou svatbu, ve kterém nechal naplno vyniknout svůj výtvarný talent. Na obraze zaujme množství dokonale zachycených postav, z nichž každá je portrétem skutečné osoby.

Dojímavé scénu rozvinul na plátně Nemocný muž (1881). V tomto období Maximov vytvořil celou kolekci obrazů, věnovaných životu chudáků: Chudá večeře (1879), Aukce za nedoplatky (1880), Slepý hospodář (1884) a další. Častým výrazovým prostředkem Maximovových děl s vesnickou tematikou je zobrazení interiéru pokojů v jednoduchých dřevěných domcích.

Významný průlom v umělecké kariéře V. M. Maximova přinesl rok 1872, kdy se v listopadu téhož roku stal plnoprávným členem uměleckého sdružení peredvižnici.

Z rámce jemu vlastních námětů vybočuje obraz Vše v minulosti z roku 1889. Z díla s jednoduchým námětem dýchá nostalgie uplynulých dob. Šlechtic byl nucen přestěhovat se z honosného venkovského sídla do dřevěné chalupy a nyní na jejím zápraží v křesle vzpomíná na zašlé časy. Monotónně plynoucí čas symbolizuje postava sedící staré ženy, která si pletením svetru krátí nudný každodenní život. Obraz se setkal s mimořádně pozitivním ohlasem.

V. M. Maximov věnoval celé své dílo lidu; jeho ústředním motivem se stal ruský venkov a život rolníků jako ztělesnění nejlepších kvalit ruského národa. Poslední roky života se nesly ve znamení depresí a nemocí. Krátce před smrtí začal práci na obrazu Odpustková neděle, který však zůstal nedokončený.

Vasilij Maximovič Maximov zemřel 18. listopadu (1. prosince) 1911 ve věku šedesát sedm let. V historii ruského umění zaujal čestné místo jako znalec života prostého ruského člověka.

Výběr z díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vasilij Maximovič Maximov na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]