Větrná růžice
Větrná růžice, nověji též kompasová růžice či směrová růžice (nebo také hvězdný kříž ve tvaru čtyřcípé hvězdy) je grafické znázornění směrů světových stran. Bývá umístěna v kompasu, na mapách nebo na místech, kde umožňují určení světových stran.
Výraz větrná růžice se také používá v meteorologii pro označení grafu směrů větru.
Původ výrazu
[editovat | editovat zdroj]Původním cílem bylo určovat směr větru (zejména při námořní plavbě na plachtenici). Proto je název odkazující na vítr obvyklý nejen v češtině, ale i v mnoha dalších jazycích.
Praktické užití (příklady)
[editovat | editovat zdroj]Větrná růžice na kompasu
[editovat | editovat zdroj]Kompasová růžice je součástí kompasu a dělí kružnici na 8, případně 16 nebo 32 dílů. Při rozdělení na 8 dílů vyznačuje hlavní a vedlejší světové strany (sever, severovýchod, východ, jihovýchod, jih, jihozápad, západ a severozápad). Dvaatřicetidílná stupnice dělí kružnici na tzv. body neboli čárky, odpovídající 11 1/4°, které mohou být dále děleny.[1]
Současně je vyobrazena azimutová stupnice dělená na 360°. Růžice slouží k přibližnému odečítání azimutu, který je přesněji zjišťován pomocí úhlové stupnice; úhel se odečítá od severu po směru hodinových ručiček, takže severovýchodní vítr odpovídá 45°, severozápadní odpovídá 315° ap.
Větrná růžice na mapách
[editovat | editovat zdroj]-
Větrná růžice na mapě z roku 1666
-
Mapa Kanárských ostrovů (cca 1690)
-
Turgotova mapa Paříže s větrnou růžicí (1739)
Větrná růžice ve veřejném prostoru
[editovat | editovat zdroj]Větrná růžice v meteorologii
[editovat | editovat zdroj]- Jednoduchý meteorologický přístroj určující směr větru je horizontálně otočná větrná korouhvička umístěná na stejné ose s pevnou větrnou růžicí.
- Termín větrná růžice je v užším smyslu slova vyhrazen pro graf znázorňující převládající směry větru, ale též pro znázornění jeho režimu obecně. V agrometeorologii se využívají „výběrové“ růžice[2] (podmíněná větrná růžice[3]), které zachycují četnost směrů větru v souvislosti s libovolnými meteorologickými jevy (nejčastěji s teplotou nebo vlhkostí vzduchu). Větrné růžice jsou zobrazovány obvykle jako plošné a sloupcovité diagramy[4], ale též jako rozložené grafy. Na meteorologických mapách bývá směr větru označen šipkou. Špička takové větrné šipky ukazuje ten směr, kterým vítr vane.
-
Větrná růžice s korouhvičkou (Dánsko)
-
Větrná růžice se znázorněním četností rychlosti větru
Netradiční provedení
[editovat | editovat zdroj]Některé větrné růžice nejsou označeny názvy světových stran. Větrná růžice na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu je rozdělena na 16 dílů. Názvy základních osmi směrů pocházejí ze středověkých, tzv. portolánových map: S Tramontana / SZ Maestro / SV Greco / Z Ponente / V Levante / JZ Libeccio / JV Scirocco / J Ostro. Jednotlivé směry s názvy větrů jsou vyznačeny v dlažbě náměstí mramorovými deskami, vloženými do dlažby okolo roku 1852. Střed tvoří tzv. Vatikánský obelisk.[5]
-
Vatikánský obelisk s větrnou růžicí
-
Větrná růžice ve Vatikánu – směrová deska v dlažbě
Větrná růžice jako logo
[editovat | editovat zdroj]Větrná růžice je častou součástí loga různých institucí, např.:
- Čtyřcípá větrná růžice (hvězdný kříž) v kruhu je symbolem Severoatlantické aliance
- Osmiramenná růžice se objevuje na symbolech Světové meteorologické organizace.
-
Logo NATO
-
Logo Světové meteorologické organizace
-
Znak Ústřední zpravodajské služby (CIA) USA s větrnou růžicí
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Ottův slovník naučný 14. Praha: J. Otto, 1899. Dostupné online. Kapitola Kompas, s. 656.
- ↑ Uhlíř, P.: Meteorologie a klimatologie v zemědělství. 1. vyd. Československá akademie zemědělských věd, Praha, 1961. 402 s.
- ↑ Sobíšek, B.: Meteorologický slovník výkladový a terminologický. Ministerstvo životního prostředí České republiky, Praha, 1993. ISBN 80-85368-45-5
- ↑ Nosek, M.: Metody klimatologie. Academia, Praha, 1972. 434 s.
- ↑ The Wind Rose [online]. St. Peter's Basilica.info [cit. 2022-03-31]. Dostupné online. (anglicky)
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Větrná růžice na Wikimedia Commons