Věznice Folsom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Věznice Folsom
Východní brána
Východní brána
Základní údaje
Otevření1880
Provozovatel
ProvozovatelCalifornia Department of Corrections and Rehabilitation
Poloha
AdresaKalifornie, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Věznice Folsom
Věznice Folsom
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Věznice při pohledu ze severní strany, poblíž Americké řeky.

Státní věznice Folsom (anglicky: Folsom State Prison), je kalifornskou státní věznicí, ležící ve městě Folsom v Kalifornii asi 30 km severovýchodně od hlavního města Sacramento.

Její provoz započal v roce 1880 a po věznici San Quentin je Folsom druhým nejstarším vězením v Kalifornii, zároveň se jedná o první ústav svého druhu ve Spojených státech, ve kterém byla zavedena elektřina. Kromě toho se jednalo o jedno z nejstarších vězení s nejvyšší ostrahou a jako takové bylo během 42 let popravování svědkem 93 exekucí.

Folsom je relativně dobře známý díky hudebníku Johnny Cashovi, který zde uspořádal několik koncertů. Ze dvou z nich, konaných v 13. ledna 1968 vzniklo live album. Známá je též jeho píseň "Folsom Prison Blues", kterou ale napsal asi o dekádu dříve (v Čechách je oblíbený její cover "Blues folsomské věznice" od skupiny Greenhorns).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Folsom je druhým nejstarším vězením v Kalifornii, v době následující po kalifornské zlaté horečce nechvalně známým pro své velmi drsné podmínky. Přestože dnes jsou zde umístěni především vězni vyžadující střední zabezpečení, v minulosti se jednalo o jedno z nejpřísněji střežených zařízení v USA.

Stavba zařízení započala v roce 1878, na místě někdejší zlatokopecké osady Stony Bar, v blízkosti Americké řeky. Ústav byl oficiálně otevřen v roce 1880 a to s kapacitou 1800 vězňů. Ti trávili většinu času v temnotě, zavřeni za pevnými, nýtovanými, ocelovými dveřmi v kamenných celách o rozměrech 1,2 x 2,4 m, s 15 centimetrovým průzorem. V roce 1940 byly do dveří (které se používají dodnes) umístěny větrací otvory.

Folsom byl první elektrifikovanou věznicí na světě. Elektřina byla zajišťována první vodní elektrárnou v Kalifornii.

Poté, co získal stát Kalifornie v roce 1891 výlučnou kontrolu nad tresty smrti, začaly být popravy vykonávány právě ve Folsomu a San Quentinu. Mezi 13. prosincem 1895 a 3. prosincem 1937 zde bylo oběšeno 93 odsouzenců. Poté, co začaly být používány plynové komory, byly popravy přesunuty do San Quentinu.

Vězni jsou zaměstnáni v metalurgické továrně a v tiskárně. Žulový lom ve Folsomu zajišťoval materiál pro stavbu Kapitolu a štěrk zde vytěžený sloužil jako podklad většiny nejstarších kalifornských silnic. Od 30. let 20. století se ve Folsomu vyrábí kalifornské státní poznávací značky.

V roce 1968 uskutečnil ve věznici několik koncertů Johnny Cash. Každý z navštívených vězňů, žil ve své vlastní cele a téměř všichni byli ve vzdělávacím programu nebo se učili obchod. Většina z navštívených vězňů se po propuštění do Folsomu nevrátila.

V roce 2009 bylo vězení silně přeplněné, když se v něm nacházelo 4427 delikventů. Většina vězňů propuštěných v tomto období se do Folsomu vrátila.

Ženská sekce[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2013 byla uvedena do provozu samostatná ženská sekce. Jedná se o nejseverněji umístěnou ženskou věznici v Kalifornii. Její kapacita je 403 vězeňkyň. 25% delikventek je hispánského původu. Jsou zde umístěny vězeňkyně vyžadující nízkou úroveň zabezpečení.

Odkazy v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Věznice je dějištěm několika filmů, např. Riot in Cell Block 11; Nelítostný souboj; Já, Američan; Míle do Jericha; Dalších 48 hodin; Půlnoční podraz; částečně v biografickém filmu Johnnyho Cashe "Walk the Line" a ve filmu Inside the Walls of Folsom Prison.

Ve Folsomu také čeká na popravu (většina jeho předchozího trýznění popisovaného v knize se však odehrává v San Quentin) hlavní hrdina knihy Tulák po hvězdách, spisovatele Jacka Londona.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Folsom State Prison na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]