Tulák po hvězdách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tulák po hvězdách
StarRover.JPG
Autor Jack London
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry román a fantasy román
Vydavatel Macmillan Publishers
Datum vydání 1915
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tulák po hvězdách (anglicky The Star Rover) je dobrodružná a filosoficko-vědeckofantastická kniha, kterou napsal americký autor Jack London v roce 1915.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Rámcový příběh knihy vypráví v první osobě univerzitní profesor Darrell Standing, který si odpykává v kalifornské věznici San Quentin doživotní trest za vraždu. Vedení věznice se snaží zlomit jeho vůli mučením pomocí samovazby a tzv.svěrací kazajky, plachty, do které je lidské tělo utaženo tak silně, že krom znemožnění pohybu znemožňuje i řádné fungování organismu. Standings záhy zjišťuje, že je v těchto chvílích schopen se dostat do jistých transcendentálních stavů, ve kterých kráčí mezi hvězdami a prožívá zážitky z minulých životů.

Nicméně jsem takto oděn kráčel mezihvězdným prostorem, nadšen vědomím, že jsem se vydal na velkou dobrodružnou pouť a že na jejím konci najdu všechny kosmické vzorce a objasním si nejzazší tajemství vesmíru. V ruce jsem držel dlouhou skleněnou tyčku. Bylo mi uloženo, že se musím koncem této tyčky dotknout každé hvězdy, kolem které půjdu. A věděl jsem s naprostou jistotou, že kdybych vynechal jen jedinou hvězdu, byl bych uvržen do nějaké nesmírné propasti nepředstavitelného a věčného trestu a viny.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Jednotlivé příběhy z minulosti formují styl této knihy. Jedná se o řadu silně napsaných, leč nepropojených a nedokončených okamžiků z různých období a kultur (např. Masakr v Mountain Meadows či příběh vládce starého Egypta). Jednotlivé příběhy mají různou hloubku i styl vyprávění a existuje teorie, že London plánoval napsat knihu o americkém západě a část materiálu použil pro tuto knihu.

Podmínky ve věznici a rovněž pak použití "kazajky" se zakládají na rozhovorech s bývalým odsouzencem Edem Morellem, který byl odsouzen za vlakové loupeže v 90. letech 19. století a ve věznici San Quentin strávil 14 let (1896 - 1908), z čehož 5 let v samovazbě. London bojoval za jeho milost a po jeho propuštění se Ed stal častým návštěvníkem Londonova Beauty Ranche.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Darrell Standing – tímto jménem se pojmenoval autor ve své knize
  • Cecil Winwood – vězeň, který svou intrikou pomohl poslat Darrella Standinga do samovazby
  • Ed Morrell – vězeň ze samovazby
  • Jake Oppenheimer – vězeň ze samovazby

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]