Vývoj mobilních aplikací

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vývoj mobilních aplikací je výraz používaný k označení aktu nebo procesu, kterým je mobilní aplikace vyvinutá pro mobilní zařízení, jako jsou osobní digitální asistenti, podnikové digitální asistenty nebo mobilní telefony. Tyto aplikace mohou být předinstalovány na telefonech během výrobních platforem nebo dodávány jako webové aplikace pomocí zpracování na straně serveru nebo na straně klienta (např. JavaScript), aby poskytovaly "podobnou aplikaci" ve webovém prohlížeči. Vývojáři aplikačních softwarů musí také zvážit řadu velikostí obrazovky, hardwarových specifikací a konfigurací kvůli intenzivní konkurenci v mobilním softwaru a změnám v každé z těchto platforem. Vývoj mobilních aplikací se neustále zvyšuje, a to v podobě příjmů a pracovních míst. Zpráva analytika z roku 2013 odhaduje, že v EU je 289 členů, z nichž 60 % jsou vývojáři mobilních aplikací.

V rámci procesu vývoje je při vytváření mobilních aplikací zásadní i návrh mobilního uživatelského rozhraní (UI). Mobile UI považuje omezení, kontext, obrazovku, vstup a mobilitu za obrysy pro návrh. Uživatel je často zaměřen na interakci se svým zařízením a rozhraní zahrnuje součásti hardwaru i softwaru. Uživatelský vstup umožňuje uživatelům manipulovat se systémem a výstup zařízení umožňuje systému naznačovat efekty manipulace uživatelů. Omedzení návrhu mobilního uživatelského rozhraní zahrnují omezené pozornosti a faktory tvaru, například velikost obrazovky mobilního zařízení pro ruku uživatele. Mobilní uživatelské kontextové signály signalizují náznaky aktivit uživatele, například umístění a plánování, které lze zobrazit z uživatelských interakcí v rámci mobilní aplikace. Celkově je cílem mobilního UI designu především pochopitelné a uživatelsky přívětivé rozhraní. Uživatelské rozhraní mobilních aplikací by mělo: zvážit omezenou pozornost uživatelů, minimalizovat stisknutí kláves a být zaměřeno na úkol s minimální sadou funkcí. Tato funkce je podporována platformami mobilních podnikových aplikací nebo integrovanými vývojovými prostředími (IDE).

Mobilní uživatelské rozhraní nebo rozhraní front-end se spoléhají na mobilní zálohování pro podporu přístupu k podnikovým systémům. Mobilní back-end usnadňuje směrování dat, zabezpečení, ověřování, autorizaci, práci off-line a orchestraci služeb. Tato funkce je podporována kombinací komponent middleware včetně mobilního aplikačního serveru, mobilního backendu jako služby (MBaaS) a infrastruktury architektury orientované na služby (SOA).

Proces vývoje mobilních aplikací[editovat | editovat zdroj]

Proces vývoje mobilních aplikací probíhá v několika krocích[1]:

 1. Analýza požadavků
 2. Návrh UX – tzv. uživatelské rozhraní
 3. Grafický návrh aplikace
 4. Vývoj aplikace v IDE
 5. Testování na podporovaných zařízeních

Platformy pro vývoj aplikací[editovat | editovat zdroj]

Organizace platforem potřebné k vývoji, nasazení a správě mobilních aplikací jsou z mnoha komponent a nástrojů, které umožňují vývojáři psát, testovat a nasazovat aplikace do prostředí cílové platformy.

Vývojové nástroje front-end[editovat | editovat zdroj]

Vývojové nástroje front-end jsou zaměřeny na uživatelské rozhraní a uživatelské prostředí (UI-UX) a poskytují následující schopnosti:

 • Nástroje pro návrh rozhraní UI
 • SDK pro přístup k funkcím zařízení
 • Víceúčelové ubytování / podpora

Servery typu back-end[editovat | editovat zdroj]

Back-end nástroje vyzvednout, kde front-end nástroje opustit, a poskytnout soubor opakovaně použitelných služeb, které jsou centrálně řízené a řízené a poskytují následující schopnosti:

 • Integrace se systémy back-end
 • Autentifikace uživatelů – oprávnění
 • Datová služba
 • Opětovné použití obchodní logiky

Kritéria pro výběr vývojové platformy obvykle obsahují cílové mobilní platformy, stávající infrastrukturní a vývojové dovednosti. Při cílení na více než jednu platformu s vývojem mezi platformami je také důležité zvážit dopad nástroje na zkušenosti uživatelů. Výkonnost je dalším důležitým kritériem, jelikož výzkum v mobilních aplikacích ukazuje silnou korelaci mezi výkonem aplikací a spokojeností uživatelů. Spolu s výkonem a dalšími kritérii může dostupnost technologie a požadavek projektu povzbudit vývoj mezi prostředí nativní a multiplatformní. Abychom pomohli volbě mezi prostředí nativní a multiplatformní, byly zveřejněny některé pokyny a srovnávací body. Prostředí napříč platformami jsou zpravidla opakovaně použitelné na různých platformách, přičemž využívají přirozené kontejnery při používání HTML, CSS a JavaScript pro uživatelské rozhraní. Na rozdíl od toho jsou přirozená prostředí zaměřena na jednu platformu pro každé z těchto prostředí. Například vývoj systému Android se vyskytuje v prostředí Eclipse IDE pomocí pluginů pro vývojáře Android Developer Tools (ADT), vývoj aplikací Apple iOS se provádí pomocí IDC Xcode s objektivem C a / nebo Swift, Windows a BlackBerry mají své vlastní vývojové prostředí.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://peko-studio.cz/vyvoj-mobilnich-aplikaci/