Václav Thám

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Příbuzenstvo
bratr Karel Ignác Thám

Jan Šimon Václav Thám (26. října 1765 Praha – okolo 1816 Halič) byl český básník, dramatik a herec.


Život

V letech 17751780 navštěvoval gymnázium a poté vystudoval filozofii. Stal se úředníkem pražské policie, brzy však přešel k divadelní kariéře.

Stal se jedním z hlavních činitelů Boudy, později i divadla U Hybernů. Roku 1793 jej kvůli problémům s alkoholem propustili z Mihulovy společnosti, ale v zápětí byl přijat do Vasbachovy společnosti.

Roku 1799 odjel z Prahy a hrál na různých místech nejen v Čechách. V letech 18121813 působil u Kronesovy společnosti, odkud přestoupil k společnosti Viovově.

Jeho žena, dcera ředitele Heina, byla údajně němá, ale po porodu začala mluvit a od Tháma utekla s nějakým hercem. Thám údajně šel k jejímu hrobu, kde zemřel. Tyto Thámovy osudy značně přibarveně vylíčil Alois Jirásek ve svém díle F. L. Věk.

Dílo

Napsal asi 50 her, zachovala se pouze část (z některých známe pouze názvy). Byl to jakýsi první český divadelník, sháněl lidi, kteří by byli schopni psát české hry. Sám také překládal z němčiny. Jeho hry jsou plné nadšení, ale kvalitou by dnes asi neobstály.

  • Břetislav a Jitka aneb Únos z kláštera
  • Vlasta a Šárka aneb Dívčí boj u Prahy
  • Švédská vojna v Čechách aneb Udatnost pražských studentů
  • Zpěvy z nejvýbornějších 12 zpěvoher
  • Básně v řeči vázané - sbírka básní od různých autorů

V roce 1785 vydal reprezentativní dvojdílný sborník-almanach Básně v řeči vázané. Oba díly se vždy člení na 3 části. Ve vstupním oddíle Thám shromáždil ukázky ze starší české poezie, včetně veršů Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic či Jana Amose Komenského, aby tak dokázal, že současná tvorba má své předchůdce a opory. Druhý oddíl sborníku vždy obsahoval překlady, a to hlavně z dobově módních německých anakreontiků opěvujících smyslové prožitky, přírodní krásy, víno a ženy. V závěrečných oddílech pak byla uvedena vlastní tvorba Thámova a jeho spolupracovníků, která měla rovněž anakreontický charakter.

Šablona:Pahýl - spisovatel

Odkazy

Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Václav Thám