Uprchlíci (film, 1986)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Uprchlíci
Základní informace
Původní názevLes Fugitifs
Země původuFrancieFrancie Francie
Jazykfrancouzština
Délka95 min
Žánryfilmová komedie
buddy movie
ScénářFrancis Veber
RežieFrancis Veber
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleMichel Blanc
Jean Carmet
Gérard Depardieu
Pierre Richard
Anaïs Bret
… více na Wikidatech
HudbaVladimir Cosma
KameraLuciano Tovoli
Výroba a distribuce
Premiéra1986
25. června 1987 (Německo)
Produkční společnostGaumont Film Company
DistribuceGaumont Film Company
Předchozí a následující díl
Otec a otec
Uprchlíci na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uprchlíci (francouzsky: Les fugitifs) je francouzská filmová komedie z roku 1986. V hlavních rolích se představili Pierre Richard a Gérard Depardieu. Šlo o jejich třetí spolupráci, po mimořádném úspěchu předchozích společných komedií Otec a otec (1981) a Kopyto (1983). Šlo ale také o spolupráci poslední. Scénář napsal Francis Veber, který se ujal i režie. Hudbu složil Vladimir Cosma. Film k tradiční richardovské třeskuté komice přidal i řadu dojemných momentů. U diváků zaznamenal mimořádný úspěch, jen ve Francii ho navštívilo 4 496 827 diváků.[1] Ohlas zaznamenal ale i v zahraničí, v Sovětském svazu na něj například přišlo do kina bezmála 23 milionů lidí.[2] Uspěl i při udílení francouzské filmové ceny César, kterou získal Veber za scénář a herec Jean Carmet za vedlejší roli (veterináře v penzi). V roce 1989 sám Veber natočil americký remake filmu pod názvem Tři uprchlíci (Three Fugitives) s Nickem Noltem, Martinem Shortem a Jamesem Earlem Jonesem v hlavních rolích.[3] Film byl natáčen v Bordeaux a Meaux.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh pojednává o nešťastném Francois Pignonovi (Pierre Richard), který zůstal sám se šestiletou dcerou. Tíživou finanční situaci se pokusí vyřešit tím, že vyloupí banku. Při tom je však obklíčen policií, načež si vezme jednoho rukojmí z řad návštěvníků banky. Tím je Jean Lucas (Gérard Depardieu), o němž Pignon ovšem netuší, že jde o zkušeného bankovního lupiče, kterého pronásleduje komisař Duroc (Maurice Barrier), jist si tím, že Duroc brzy jistě znovu vyloupí banku a on bude za jeho dopadení povýšen. Když Duroc vidí Lucase jako rukojmího, je si jist, že jde o Durocův trik, což pochopí i Lucas a nezbude mu, než popletovi, který ho vzal jako rukojmí a dokonce ho nešťastnou náhodou postřelil do nohy, pomoci v útěku před policií. Zpočátku tak činí z nutnosti, aby sám unikl před Durocem, posléze se mezi ním, Pignonem a jeho dcerou vytvoří i citové pouto.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Les Fugitifs (1986) - JPBox-Office. www.jpbox-office.com [online]. [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 
  2. «Беглецы» (Les fugitifs, 1986). Кинопоиск [online]. [cit. 2022-01-11]. Dostupné online. 
  3. VEBER, Francis. Three Fugitives. [s.l.]: Touchstone Pictures, Silver Screen Partners IV Dostupné online. IMDb ID: tt0098471 event-location: United States. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]