Univerzita Johannese Gutenberga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita Johannese Gutenberga
Logo univerzity
Logo
Datum založení1477
Počty akademiků
Studentů celkem33 132 (2015)
Další informace
AdresaMohuč, Německo
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíSpolek pro podporu německé výzkumné sítě, Německá konference rektorů, Všeobecný německý spolek univerzitního sportu, Deutsche Vereinigung des Gas- und Wasserfaches, Asociace evropských univerzit, Informační služba Věda, Franko-německá univerzita, RIPE NCC, arXiv, Národní infrastruktura pro výzkumná data a mainzed
www.uni-mainz.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Johannese Guteberga (německy Johannes Gutenberg-Universität Mainz) v Mohuči patří mezi deset největších univerzit Německa. V studijním roce 2006/2007 měla 34.448 studentů. Od roku 2005 sestává z jedenácti odborných částí. Je jednou z mála univerzit v Německu soustředěných na jednom kampusu, přičemž některé části, fakultní nemocnice a obor žurnalistika, se nacházejí na jiných místech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena v roce 1477 arcibiskupem a říšským kancléřem Adolfem II. z Nasavy.[1] V roce 1798 byla výuka na univerzitě zrušena francouzskou vládou; ale lékařská fakulta fungovala až do roku 1823.

Mohučská univerzita byla oživena 15. května 1946 francouzskou okupační mocností — která kdysi její provoz i ukončila. Byla pojmenována po Johannesi Gutenbergovi, jenž v 16. století zde v Mohuči vylepšil knihtisk. Provoz začal v bývalých kasárnách, které tvoří dodnes jádro dnešního univerzitního kampusu. 2088 studentů i studentek bylo zapsaných. Ti se museli aktivně podílet v úpravě nově vzkříšené univerzity.

Univerzita Johannese Gutenberga se stala první univerzitou nově založené spolkové země Porýní-Falcu.

Studentská revoluce roku 1968[editovat | editovat zdroj]

Studentská revoluce roku 1968 měla přímý dopad na mohučskou univerzitu v roce 1972 tím, že byly zrušeny dosavadní fakulty a zavedeny odborné části (Fachbereiche).

Odborné části[editovat | editovat zdroj]

Univerzita se dnes skládá z jedenáctí odborných částí (Fachbereiche, FB):

Odborná část 06 obsahující překladatelství a tlumočnictví se nachází mimo Mohuč v městě Germersheim, asi 100 km jižně od Mohuče. Tento institut byl začleněn do Univerzity Johannese Gutenberga v roce 1949.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Retro-Bibliothek: Mainz (Erzstift). In: Meyers Konversationslexikon.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]