Ultrafialová fotografie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ultrafialový snímek galaxie podobné naší Mléčné dráze, NASA.
Fluorescenční materiály osvětlené UV světlem. Není použit filtr, který by pohltil fialové viditelné světlo. Snímek pořízen na film kalibrovaným na denní světlo (5500K). Malby a fotografie: Beo Beyond

Ultrafialová fotografie je specializovný obor fotografie, který využívá film nebo obrazový senzor citlivý na ultrafialové (UV) záření. UV záření, jakožto oblast elektromagnetického spektra, se dělí na blízké ultrafialové záření o vlnové délce 400 – 200 nm) a daleké ultrafialové záření (200 – 10 nm), resp. energií fotonů mezi 3,1 a 250 eV.


Princip[editovat | editovat zdroj]

Běžný film je citlivý na ultrafialové světlo. V jedné metodě ultrafialového fotografování se použije zdroj ultrafialového světla k osvětlení předmětu a objektiv se zajistí filtrem, který propouští pouze pás ultrafialového světla. Druhou metodou je použití fluorescence, způsobené ultrafialovým světlem – filtr použitý na fotoaparátu pohlcuje ultrafialové světlo a umožňuje průchod fluorescenčního světla. Jedno významné využití ultrafialové fotografie je studium padělaných dokumentů, protože stopy vymazaného písma se dají zjistit pod ultrafialovým světlem.

V postupech používaných k vytvoření fotografií v ultrafialové části spektra se emulze s halogenidy stříbra konvenčního filmu nahradí plasty a jinými chemickými látkami, které reagují na ultrafialové světlo. V prvním ději budou oblasti povrchu plastických složek, jež byly vystaveny paprskům ultrafialového světla, ztvrzeny přímo úměrně objemu expozice, přičemž odstranění neztvrzených oblastí zanechá vyvstalý fotografický obraz. V dalších dějích se tenká vrstva chemikálií izoluje mezi plastikové listy. Při vystavení ultrafialovému světlu uvolňují tyto chemikálie v dané oblasti plynové bubliny v množství úměrném přijaté expozici. Tyto bubliny se rozpínají a zviditelňují při použití tepla na listy, vytvářeje průhlednost, na níž plynové bubliny tvoří tvar obrazu. Jiný druh plastů při zahřátí chemicky reaguje s plynovými bublinami tak, že ze vzniklých skvrn se na plastovém listu vytvoří pozitivní obraz.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Ve světlobarevném filmu vyvinutém společností National Cash Register ve Spojených státech je použito barvivo citlivé na ultrafialové světlo. Protože toto barvivo nemá zrnitou stavbu, dovoluje tento film nesmírné zvětšení. Například je možné zvětšit film, na němž je na ploše o velikosti poštovní známky obsažena kompletní kniha.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy (v angličtině)[editovat | editovat zdroj]