Ulrich Walter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ulrich Hans Walter
Ulrich walter.jpg
Astronaut DLR
Státní příslušnost Německo
Datum narození 9. února 1954 (65 let)
Místo narození Německo Iserlohn, Severní Porýní-Vestfálsko, SRN
Jiné zaměstnání fyzik
Čas ve vesmíru 9d 23h 40m
Kosmonaut od 1987
Mise STS-55
Znaky misí Sts-55-patch.png
Kosmonaut do 1993/94
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ulrich Hans Walter (* 9. února 1954 Iserlohn, Severní Porýní-Vestfálsko, SRN) je německý vědec a astronaut známý letem v raketoplánu s laboratoří Spacelab.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

V rodném městě po ukončení základní školní docházky absolvoval v letech 1964-1972 i Märkisches gymnasium a pak začal studovat na univerzitě Universität Köln, obor fyziky. V roce 1980 zde získal vysokoškolský diplom a o pět let později doktorský titul. S ním odcestoval do USA, kde nastoupil vědeckou praxi u Argonne National Laboratory. V roce 1986 pak přešel na University of California, Berkeley, kde pokračoval ve vědecké práci.

Po dvou letech strávených v Americe se vrátil do Německa a zapojil se do střediska astronautů německé kosmické agentury DLR v Kolíně nad Rýnem. Oženil se.

Koncem roku 1990 byl vybrán k letu s laboratoří Spacelab D-2. S dalšími německými astronauty odjel do USA a v letech 1991-1993 se připravoval v Johnsonovu vesmírném středisku v Houstonu. Roku 1993 letěl do vesmíru v misi STS-55. Svým bezmála desetidenním letem se zapsal do historie jako 291. člověk ve vesmíru.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Raketoplán Columbia odstartoval ke svému 14 letu z kosmodromu Canaveral na Floridě koncem dubna roku 1993. Na palubě byla tato sedmičlenná posádka: Steven Nagel, Terrence Henricks, Jerzy Ross, Charles Precourt, Bernard Harris a dvojice německých vědců doprovázejících laboratoř Spacelab II na palubě, Ulrich Walter a Hans Schlegel. Mise byla evidována v COSPAR pod označením 1993-027A.

Walter se podroboval sérii lékařských experimentů a pak pracoval na biologických a technologických pokusech s různými materiály ve Spacelabu.

Kvůli špatnému počasí přistál raketoplán na kalifornské základně Edwards.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

V září 2003 se zúčastnil velkého setkání mnoha zejména německých kosmonautů a osobností v Německu. V té době mu bylo 49 let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]