Přeskočit na obsah

Ulexit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ulexit
Ulexit z Kalifornie (velikost: 6,9 × 5 × 3,1 cm)
Ulexit z Kalifornie (velikost: 6,9 × 5 × 3,1 cm)
Obecné
KategorieMinerál
Chemický vzorecNaCaB5O6(OH)6·5H2O
Identifikace
Barvabezbarvý až bílý
Vzhled krystaluje vláknitý, tvoří paralelní vlákna
Soustavatriklinická
Tvrdost2,5
Leskskelný až hedvábný
Štěpnostdokonalá dle {010}, dobrá podle {110}, špatná dle {110}
Index lomunα = 1,491 – 1,496,
nβ = 1,504 – 1,506,
nγ = 1,519 – 1,520
Vrypbílý
Hustota1,95 g ⋅ cm−3
Rozpustnostrozpustný v teplé vodě
Ostatníje UV aktivní v případě obsahu nečistot

Ulexit je minerál ze skupiny borátů, který krystalizuje v triklinické soustavě. Ulexit nese jméno německého chemika Georga Ludwiga Ulexe (1811–1883), který jej poprvé popsal.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o evaporit typický pro oblasti plochých pánví, zejména pouštních pánví, z níž se voda rychle odpařuje. Dále vzniká ve slaných bažinách v suchých oblastech a také v sedimentech, kde byl bór dodávaný z okolních horkých pramenů. Některá ložiska mohou obsahovat více než jednu miliardu tun rentabilního ulexitu.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2,5, hustota 1,95 g/cm3, štěpnost dokonalá dle {010}, dobrá podle {110} a špatná dle {110}, lom nezřetelný, není radioaktivní.
  • Optické vlastnosti: Bývá bezbarvý až mléčně bílý. Vryp má bílý, lesk skelný až hedvábný a je průsvitný i průhledný. Pod UV světlem v případě obsahu nečistot žlutě, zelenožlutě, a bíle fluoreskuje.
  • Chemické vlastnosti: Obsah jednotlivých prvků - O 67,12%, B 13,34%, Ca 9,89%, Na 5,67%, H 3,98%. Nejčastější nečistota je v podobě hořčíku.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Parageneze[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se společně s colemanitem, boraxem, meyerhofferitem, hydroboracitem, probertitem, glauberitem, tronou, mirabilitem, kalcitem, sádrovcem a halitem.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Ulexite-39574.jpg
Optický efekt ulexitu

Ulexit, stejně jako borax anebo colemanit, má veliký význam jakožto ruda Bóru. Koncentrace bóru v ulexitu je komerčně velmi významná, protože koncentrované sloučeniny se používají při výrobě materiálů pro mnoho odvětví průmyslu. Bór se používá především ve výrobě skleněných vláken spolu s borokřemičitými skly odolnými vůči teplu, jako je tradiční Pyrex, světlomety automobilů a laboratorní sklo. Může se používat také jako leštěný v podobě drahého kamene, pro svůj efekt s efektem kočičího oka. Je také využíván pro své optické vlastnosti (označován jako "TV rock"), kde se jednotlivá vlákna chovají jako optická vlákna.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]