Ulana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ulana
Titulní strana 2. vydání z r. 1855
Titulní strana 2. vydání z r. 1855
AutorJózef Ignacy Kraszewski
Původní názevUlana
Jazykpolština
Žánrromán
Datum vydání1843
Česky vydáno1881
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ulana (1843) je romantický román, který napsal polský spisovatel Józef Ignacy Kraszewski. Baladický příběh o lásce polského zemana k ženě vesnického hrnčíře se stal podkladem pro polskou národní operu Halka (1858) od Stanisława Moniuszka.

Obsah románu[editovat | editovat zdroj]

Kniha vypráví o mladém šlechtici, který se kvůli nešťastné lásce rozhodne žít na svém venkovském sídle. Žije jako samotář, chodí sám na lovy, přestane se stýkat s rodinou i přáteli. Jednou potká v lese mladou ženu Ulanu. Ulana je krásná venkovanka, která žije ve vesnici se svým mužem a dvěma dětmi. Šlechtic se do Ulany zamiluje. Ta ho ze začátku odmítá, protože je vdaná, ale láká ji poznat jiný způsob lásky než tu vesnickou. Slýchávala často o lásce šlechtické, která je prudká, vášnivá, ale většinou končí špatně, dokonce i smrtí. I Ulana se do šlechtice zamiluje. Šlechtic posílá manžela Ulany pryč za obchodem. Mezitím prožívají šlechtickou lásku, scházejí se však tajně. Po návratu se manžel od otce Ulany a jejího bratra dozví o nevěře. Zbije svou ženu.

Několik dní na to musí manžel opět opustit vesnici a Ulana je opět se šlechticem. Už se neskrývají, Ulana přestala milovat i své vlastí děti. Po návratu manžel nevydrží potupu, kterou mu Ulana připravila a zapálí sídlo šlechtice. Ten po požáru těžce onemocnění. Ulana se o něj stará a šlechtic se nakonec uzdraví. Ze strany šlechtice zde můžeme vidět průběh lásky od zamilovanosti po lhostejnost. Ovšem jen ze strany šlechtice, Ulana ho stále miluje. Jednoho dne potká šlechtic starého přítele, ten ho donutí odjet zpět do města. Ulaně slíbí, že se vrátí, co nejdříve. Ta na něho čeká. Šlechtic se vrátí z města i se svou novou manželkou. Ulana to neunese a spáchá sebevraždu.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]