Tyndrum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyndrum
Tyndrum.jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Tyndrum
Tyndrum
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyndrum (ve skotské gaelštině Taigh an Droma) je vesnice ve Skotsku. Její název ve skotské gaelštině znamená doslova Dům na horském hřebenu. Nachází se v údolí Strathfillan. V jeho okolí se nachází několik hor, např. Ben Lui (1130 m), Ben Oss (1029 m), Beinn Dubhchraig (978 m) a Beinn a' Chleibh (916 m).

Tyndrum se nachází přesně v polovině turistické trasy West Highland Way (85 km oběma směry). Nachází se zde proto řada ubytovacích kapacit, včetně hotelu a několika tábořišť. Město vzniklo na místě bitvy, kde v roce 1306 porazil klan MacDougall Roberta I. Skotského. Objev zlata v 19. století způsobil ve městě zlatou horečku, která však měla velmi krátkého trvání, neboť příchod těžařů vedl k propadu cen zlata a tím pádem byla těžba neudržitelná. I přesto však zásoby zlata, které tvoří několik tun, lákaly pozornost pro další těžbu. V 80. letech 20. století měl být v blízkosti města otevřen důl na drahé kovy (zlato a stříbro). Vzhledem k změnám cen kovů však byl v minulosti projekt otevření dolu několikrát odložen.

Význam vesnice je dán především tím, že se zde kříží několik dopravních tras. Vede tudy železniční trať West Highland Line, která se cca 8 km jižně od města Crianlarich rozděluje na dvě větve: jedna pokračuje dále na sever do města Fort William a druhá na severozápad do obce Oban. Díky tomu má tak Tyndrum dvě nádraží. Obdobným způsobem jsou vedeny i hlavní silniční tahy, které směřují do stejných měst. Na jih má Tyndrum spojení s městy Crianlarich a Glasgow.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tyndrum na anglické Wikipedii.