Trois-Rivières

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Trois-Rivières
Ville de Trois-Rivières
Boulevard des Forges
Boulevard des Forges
Trois-Rivières – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 61 m n. m.
stát: Kanada Kanada
Provincie: Québec
Trois-Rivières na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 333,7 km²
počet obyvatel: 131 338 (2011[1])
hustota zalidnění: 454,6 obyv. / km²
správa
starosta: Yves Lévesque
oficiální web: http://www.v3r.net/
telefonní předvolba: 819
PSČ: G8T to G8Z, G9A to G9C

Trois-Rivières (čti [troa riviér], francouzsky též Ville de Trois-Rivières, anglicky Three Rivers) je město v kanadské provincii Québec. Leží na soutoku řeky Svatého Vavřince a řeky Svatého Mauricia v jižní části provincie. Patří mezi nejstarší americká města ležící severně od Mexika a je po Quebecu druhým nejstarším kanadským městem.

Město založil Francouz Sieur of Laviolette v roce 1634 jako centrum obchodu s kožešinami. V roce 1697 uršulinky založili první školu. Název Trois-Rivières znamená v překladu tři řeky a pochází od řeky svatého Mauricia, která se při soutoku do řeky svatého Vavřince rozděluje na tři toky.

Na začátku 20. století bylo město významným centrem papírnického průmyslu, dnes je jedním z center průmyslu leteckého. Centrum města představuje hlavní bulvár Boulevard de Forges a přilehlé ulice, které bývají v letním období, zejména v období kulturních akcí uzavřeny pro automobilovou dopravu.

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Trois-Rivières je každoročním hostitelem hudebního festivalu FestiVoix de Trois-Rivières, který přitahuje víc než 300,000 návštěvníků.[2] Město dále pořádá festival poezie Festival International de la Poésie a mezinárodní taneční festival Festival International Danse Encore,[3], v listopadu je to rockový MetalFest de Trois-Rivières. V roce 2009 udělil městu magazín Canadian Geographic Magazine titul Hlavní město kultury Kanady v kategorii města nad 125 000 obyvatel. [4]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. . Dostupné online.  
  2. Le FestiVoix de Trois-Rivières [online]. [cit. 2009-04-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Accueil [online]. Festival encore, [cit. 2012-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Roy-Sole, Monique. "A Tale of Tenacity", Canadian Geographic Magazine, April 2009, Vol. 129, No. 2, p. 38

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Trois-Rivières na anglické Wikipedii a Trois-Rivières na francouzské Wikipedii.